Založ si blog

Uvedenie slov Lipšica na správnu mieru

Máme tu ďalší „úprimný rozhovor“, ktorý predseda strany NOVA Daniel Lipšic poskytol pre Denník N. Veľmi som sa na jeho obsahu pobavil. Nakoľko Lipšic zavádzal v mnohých odpovediach a môj komentár ku všetkým by zabral veľa miesta, rozhodol som sa vybrať len  najzaujímavejšie pasáže a tie okomentovať.

 

Pôsobenie a odchod liberálov

Redaktor: Juraj Miškov dal Nove 80-tisíc eur, Jozef Kollár 50-tisíc. Tie peniaze dostali späť?

Daniel Lipšic: Väčšina tých peňazí išla na kampane, najprv pri kandidatúre Daniela Krajcera v župných voľbách a potom pred eurovoľbami.

Realita: Najprv, čo sa týka Juraja Miškova. Korektné by bolo uviesť, že z jeho strany išlo o dve darovacie zmluvy – z 01.10.2013 (50 000 EUR) a z 02.04.2014 (30 000 EUR). Podľa slov Lipšica mala čiastka vo výške 50 000 EUR pokryť výdaje na kampaň Daniela Krajcera, keď kandidoval na funkciu župana BSK. Podľa článku v SME predstavovali náklady na volebnú kampaň Krajcera čiastku 184 000 EUR. Z toho si Krajcer sám zafinancoval 30 000 EUR a zvyšok išiel na účet Juraja Miškova. Zaujímalo by ma, čo teda z Krajcerovej kampane prostredníctvom 50 000 EUR (od Miškova) financovala priamo politická strana NOVA???

Čo sa týka eurovolieb, NOVA plánovala dať na kampaň čiastku cca. 100 000 EUR. V období pred eurovoľbami darovali sumy 50 000 EUR a 30 000 EUR strane NOVA len Juraj Miškov a Jozef Kollár. Čiže ak to chápem správne, z celkového rozpočtu NOVA na eurovoľby vyfinancovali títo dvaja liberáli 80 % volebnej kampane. Tomu hovorím spravodlivý pomer. Keďže Jozef Kollár avizoval, že jeho samotného to ešte bude stáť ďalších 100 000 EUR, tak môžeme predpokladať, že náklady na svoju vlastnú kandidatúru si zatiahol Kollár sám.

Náklady na kandidatúru Krajcera zatiahol Juraj Miškov a sám Krajcer, nie NOVA. A eurokampaň NOVA vyfinancovali z drvivej časti tí, ktorí neskôr zo strany odišli.

Uzavriem to tým, že namiesto Lipšica odpoviem redaktorovi ja. Nie, Miškov, ani Kollár naspäť svoje peniaze nedostali.

 

O financovaní a nákladoch strany

Redaktor: Dary Miškova a Kollára boli podstatnou časťou vašich zverejnených darov. Z akých iných peňazí financujete chod strany?

Daniel Lipšic: Na chod strany máme niekoľko sto eur mesačne, ostatné financujeme z vlastných peňazí. Sme nízkonákladový projekt. Nemáme bilbordy ani pútače pri vstupoch do miest.

Realita: Tak toto je naozaj „gól“! Zaujímalo by ma, ktorá strana by z niekoľko sto eur dokázala prežiť? A ako približne vyzerajú náklady NOVA? Podotýkam, že hovorím o politickej strane a nie o občianskom združení Sen pre Slovensko – „krycom“ subjekte tejto strany, ktorý už premenovali a presťahovali do Popradu (dnes sa to volá „Sen pre Poprad a dá sa to overiť napr. podľa IČO). Ale aj k tomuto subjektu sa ešte v blízkej budúcnosti vrátim… . Nedával som si cieľ identifikovať všetky výdavky Lipšicovej strany, snažím sa poukázať na rozdiel medzi slovami Lipšica a realitou.

NOVA má zamestnancov. Z toho vyplýva povinnosť platenia odvodov do Sociálnej poisťovne, ako aj zdravotných poisťovní. Už pri tejto položke sa dostávame na úroveň „niekoľkých sto eur“, ktoré majú podľa Lipšica zaistiť prevádzku jeho „nízko nákladového projektu“.

Taktiež strana musí niekde sídliť a pokiaľ nejde o jej vlastné priestory, tak z toho vyplýva povinnosť platiť nájom. V priebehu roka 2014 NOVA zmenila svoje sídlo, ale kým sídlila v rodinnom dome na Radvanskej 46, predstavovali mesačné náklady na nájom a energie v predmetnom období čiastku cca. 1 140 EUR.

Strana NOVA má svojho generálneho manažéra. Od vzniku strany ním bol a predpokladám, že aj naďalej je, bývalý riaditeľ Sekcie ekonomiky na MV SR (za Lipšica) Ján Lazar. Napriek tomu, že NOVA je podľa slov Lipšica nízkonákladový projekt, zadarmo robiť nebude – jeho odmena sa pohybuje od 800 EUR za mesiac.

Nevyhnutné je viesť si účtovníctvo. To pre stranu robí spoločnosť kontrolovaná bratom „Posledného križiaka“ (Milana Krajniaka) – Jurajom Krajniakom. Mesačne si účtuje odmenu vo výške 357 EUR (s nejakými drobnými).

Marketingové služby strane NOVA poskytuje spoločnosť AWARD TT (prípadne Event2all) – cca. 400 EUR/mesiac. V oboch spoločnostiach pôsobí marketingový šéf NOVA Ľudovít Tóth.

Monitoringové služby zas dodáva pre stranu NOVA agentúra SITA, čo stranu stojí 460 EUR za mesiac. A nikomu v strane nevadí, že za agentúrou stojí Igor Grošaft, osobu ktorého Lipšic v poslednom čase neraz spomenul v súvislosti s prepojením na Procházku, ako aj na Pentu.

NOVA má aj podpredsedu, ako aj krajských predsedov. Najprv ku krajským predsedom.

V Košickom samosprávnom kraji je to Iveta Sokolová. Mesačne jej NOVA platí sumu 1 700 EUR. Okrem toho platí čiastku 500 EUR spoločnosti Pro Academia, s.r.o. . V spoločnosti figuruje PhDr. Rudolf Sokol, rodinný príslušník Ivety Sokolovej.

Bývalý krajský predseda pre Trnavský samosprávny kraj Peter Nízl poberal mesačne čiastku vo výške 1 000 EUR. Predpokladám, že súčasný predseda poberal / poberá rovnakú čiastku.

Rovnakú čiastku si účtuje aj spoločnosť Virilux, s.r.o., ktorú vlastní Vladimír Škola – krajský predseda pre Trenčiansky samosprávny kraj.

Krajská predsedníčka NOVA pre Nitriansky samosprávny kraj – Anna Šmehilová poberá čiastku tiež 1 000 EUR mesačne.

Banskobystrický krajský predseda Žitňan poberal prostredníctvom spoločnosti HOBBYSPORT, s.r.o. čiastku 1 000 EUR.

Taktiež podpredseda NOVA (a dnes aj krajský predseda pre Bratislavský kraj) Gábor Grendel musí z niečoho žiť. A vieme, že v roku 2013 vystavoval na stranu NOVA faktúry vo výške 2 000 EUR (ktoré mu podľa jeho vlastných slov údajne boli preplatené v roku 2014).

Možno som na niekoho zabudol, ale to nie je podstatné. Takže ako to vyzerá? Na jednej strane máme vyjadrenie Lipšica o tom, že „na fungovanie strany majú niekoľko sto eur mesačne“, a na druhej strane máme čiastku minimálne 11 357 EUR na mesiac. To je 136 284 EUR / rok. V týchto nákladoch nie sú zahrnuté ani odvody do poisťovní, ani odmeny reklamných a billbordových agentúr (BBDO, Keis Media, Freedom Factory, Effectivity a tak ďalej) – a to sú desaťtisíce eur. Nie sú tu ani faktúry za prenájom internetových domén, ako aj fakturácia spoločnosti crooce.com (IT podpora). Ak by sme sa chceli dostať k reálnej sume, museli by sme započítať aj právne služby. A ešte kopec iných nákladov… A mal by som otázku na Lipšica, či poberá za svoje predsedovanie nejaký plat?

 

O zverejnenej komunikácii

Redaktor: Ľudia zameraní proti vám majú silné prostriedky, zjavne majú prístup do vášho Facebooku, zverejnili časť emailovej komunikácie vášho podpredsedu Gábora Grendela napríklad aj s našimi kolegami. Ako sa k takýmto informáciám mohli dostať?

Daniel Lipšic: Finančná skupina Penta je nebezpečná nielen tým, aký má vplyv v štáte a na politikov. To majú aj iné skupiny. Ale tým, že pôsobí aj spravodajsky. Nie je náhoda, že spoločníci Penty študovali v Moskve. Nie je náhoda, že zamestnávajú ľudí z ŠtB, nielen pána Lorenca. Nie je náhoda, že keď sa Penta uchádzala o Orlen v Poľsku, poľský NBÚ to zakázal. Penta je pre nich riziko pre presah na Rusko. Neštítia sa úplne čohokoľvek. Zverejňovania vymyslenej komunikácie. Áno, majú zdroj, kde je komunikácia reálna, niečo vypustia, niečo pridajú. Typické eštebácke metódy. Máme podozrenia aj na bývalých funkcionárov SIS Petra Tótha a Igora Cibulu. Samozrejme, že potom si možno ľudia rozmyslia, či s takouto skupinou bojovať, alebo nie. Sú možno zvyknutí, že nakoniec si kúpia každého. To bol možno aj prípad SME, kde si asi mysleli, že bude pár dní šum a potom pôjde biznis ako zvyčajne. Príbeh Pána prsteňov od Tolkiena je v niečom inšpiratívny. To spoločenstvo viedlo boj, ale ťahali za kratší koniec povrazu. Sauron bol omnoho mocnejší, no nakoniec ten malý Frodo hodil prsteň do lávy. Je to možno rozprávka. Ale vedieme dobrý boj a môžeme prehrať, lebo sme slabší. Rezignovať by však bol prejav strachu.

Realita: Bla, bla, bla… Nakoľko mňa sa v tejto pasáži týka len to „zverejňovanie vymyslenej komunikácie“, vyjadrím sa k tomu. Bol som to JA, kto zverejnil emailové prepisy Gábora Grendela. A trvám na tom, že boli autentické a nič odtiaľ nebolo vyhodené, ani pridané. Ten, kto mi ich poslal, mi už ponúkal aj kompletný emailový archív Gábora Grendela s tisícami jeho emailov za obdobie 2010 – 2014. Tento archív mi už bol aj prezentovaný a všetko sedí.

 

O sponzoringu

Redaktor: Jednou z veľkých tém tejto webstránky proti vám je aj financovanie Novy. Sponzora, ktorý dal vašej strane 50-tisíc eur, tam prepájajú cez rôzne firmy s ľuďmi, ktorí tunelovali vojenskú tajnú službu. Poznáte to?

Daniel Lipšic: Nie. Tú stránku kvôli duševnému zdraviu ani nečítam. Neviem, kto to mal byť.

Realita: No, nečíta, ako nečíta. Písal mi šéfredaktor portálu www.lipsic.net, že v decembri 2014 obdržal predvolanie na výsluch na polícii vo veci podania Daniela Lipšica v súvislosti s článkom „Podľa Daniela je Iveta koza“. Takže predpokladám, že keď čítal tento článok, číta aj iné.

 

Redaktor: Okrem pánov Miškova a Kollára ste mali doteraz podľa vašej webstránky len dvoch veľkých darcov, ktorí dali po 50-tisíc eur. Poznáte tých dvoch osobne?

Daniel Lipšic: Päťdesiattisíc nám dal ešte v roku 2013 náš člen Dávid Molnár.

Realita: Daniel Lipšic na nepohodlné otázky neodpovedá…Ale doplňme jeho odpoveď. Faktom je, že darovaciu zmluvu pre NOVA (50 000 EUR) podpísal Dávid Molnár. Čo tomu predchádzalo? Počas svojich výjazdov v roku 2012 zašiel Lipšic aj do Humenného. Vtedy sa stretol aj s Jánom Molnárom, následkom čoho vznikla fotka, ktorá bola zverejnená aj na FB skupiny „Sen pre Slovensko“. A momentálne je možné ju nájsť aj na tej „inkriminovanej“ webovej stránke, ktorú Lipšic „kvôli duševnému zdraviu ani nečíta“. Sem ju dávať nebudem, ale je na nej Daniel Lipšic počas návštevy humenského mäsokombinátu spoločne s Jánom Molnárom.

Aj Gábor Grendel sa v roku 2012 jednej zo svojich priateliek (keď bude treba, samozrejme to skonkretizujem) chválil, že na fotke je ich „potenciálny sponzor“. No a následne darovaciu zmluvu podpísal namiesto Jána Molnára jeho syn Dávid. Prečo? Ja neviem, ale Ján Molnár patrí k osobám, ktoré v 90.rokoch privatizovali štátny majetok. No a Daniel Lipšic predsa bojuje proti „mečiarovským privatizérom“ (ako ich sám označuje), či nie? A to sme nespomenuli, že čiastku 30 000 EUR venovala politickej strane NOVA firma M-TECH, za ktorou stojí švagor Jána Molnára – Peter Beták.

 

Redaktor: Ten druhý darca, pán Germánus, dal tiež 50-tisíc eur. Vážne ho nepoznáte?

Daniel Lipšic: Nepoznám. Možno by som sa tomu mal viac venovať, to je pravda. Fundraising som nikdy nemal našťastie na starosti. Môžem o tom zistiť viac. V princípe však platí, že ak má niekto podozrenie, že ktokoľvek niečo spáchal, mal by podať trestné oznámenie, a nie vypisovať anonymné blogy. Lenže tu vôbec nejde o pravdu. Tu ide o to, aby očiernili každého, kto sa okolo Novy mihne. Aby si prípadní ďalší sponzori dvakrát rozmysleli, či im stojí za to vystavovať sa takýmto praktikám.

Realita: To, či Lipšic Germánusa pozná alebo nepozná neviem potvrdiť ani vyvrátiť. Po prvé, zdá si mi tak trochu nepravdepodobné, že strane NOVA daruje jeden z najväčších finančných obnosov človek, ktorý bol / je okrem iného aj vynikajúcim a úspešným športovcom a predseda tejto strany ho ani nepozná. Po druhé, Germánus naozaj figuruje v dozornej rade spoločnosti JES Group, a.s. spoločne s JUDr. Rastislavom Posluchom, ktorého neraz spomína Tom Nicholson v sérii svojich článkov pod názvom „Vojenská rozviedka – Greatest hits“. Po tretie, neverím, že dokonca špičkový športovec v armwrestlingu dokáže venovať 50 000 EUR z vlastného vrecka politickej strane. A hádam by si na tento účel nepožičiaval. To by už hraničilo s fanatizmom.

Myslím, že stačilo. Rozhovor, ktorý poskytol Lipšic, obsahoval mnohé zavádzajúce a nepravdivé tvrdenia, resp. klamstvá. Popísal som niekoľko, ale bohate to stačilo…

 

Adam Kemény

 

 

 

 

 

 

 

 

Pobavme sa na reakciách Lipšica a jeho strany

07.07.2015

Začiatkom júna tohto roka si položil týždenník PLUS 7 dní otázku či „Budú Matoviča zaujímať Lipšicovi igelitkoví darcovia?“. Bol z toho celkom zaujímavý článok, mnohé veci z toho som spomínal už dávno predtým v svojich blogoch. Ešte viac ma zaujala reakcia politickej strany NOVA na daný článok. Už len ten názov ma pobavil „Penťácke fikcie v PLUS 7 [...]

Ako sa robí z blogera „zločinec“

03.02.2015

Tento článok bude o pokuse o moju diskreditáciu. Predpokladám však, že sa táto téma môže týkať viacerých „nepohodlných“ blogerov. Berte to, čitatelia, ako výstrahu, pokiaľ sa rozhodnete písať pravdu o tých, ktorí sa už za života pasujú „za svätých“. Zo mňa sa Daniel Lipšic, Gábor Grendel, Milan Krajniak v snahe o „vyvrátenie“ obsahu mojich článkov [...]

Má „Posledný križiak“ morálne právo moralizovať? Časť 1

21.01.2015

V tomto článku popíšem časť podnikateľskej praxe Milana Krajniaka („Posledný križiak“), bývalého popredného člena strany NOVA a „pravej ruky“ Daniela Lipšica. Všetky fakty sú pomerne ľahko overiteľné prostredníctvom internetu. Materská spoločnosť V roku 1995 Milan Krajniak a Peter Bleha v pomere 50:50 založili spoločnosť PARKER & YOUNG [...]

trebišov Posilňovňa Opatrenia

Vo štvrtok testy neodhalili žiaden nový prípad Covidu-19

05.06.2020 10:03

Spolu sa zatiaľ vykonalo 185 596 testov, počas štvrtka ich bolo 1 832.

Igor Matovič

Matovič: SMK ma podviedla

05.06.2020 08:00

Premiér Igor Matovič reagoval na Memorandum maďarskej komunity tvrdými slovami. "Podal som im priateľskú ruku a oni mi doslova do nej napľuli".

madeleine McCannová

Končí sa príbeh stratenej Madeleine?

05.06.2020 08:00

Z vraždy dievčatka, ktoré sa stratilo v máji 2007 krátko pred svojimi štvrtými narodeninami, je podozrivý 43-ročný Nemec.

čaputová

Nevracajme sa do stavu pred koronou, zhodnotila prezidentka stav SR

05.06.2020 07:30, aktualizované: 09:31

Prezidentka Zuzana Čaputová pochválila obe vlády za boj počas pandémie. Vo svojej správe o stave SR sa venovala aj ekonomike, životnému prostrediu, školstvu či korupcii.