Založ si blog

Lipšic zháňa peniaze u azerbajdžanských oligarchov?

Pre nikoho nebude novinou, keď poviem, že politická strana NOVA má značné finančné problémy. Podľa knihy záväzkov k 31.12.2013 mala strana nesplatené záväzky vo výške vyše 55 000 EUR, pritom mnohé z faktúr boli aj pol roka staré.

 

EM

KNIHA ZAVAZKOV NOVA1KNIHA ZAVAZKOV NOVA2

Za rok 2014 uviedla strana len jeden sponzorský dar – 50 000 EUR od Jozefa Kollára, ktorý však pokryl len časť europarlamentnej kampane. Žiadných iných darcov strana neuviedla, takže mám dôvod domnievať sa, že záväzky strany len vzrástli. To sa dá samozrejme ľahko pochopiť, keď celkové mesačné náklady strany predstavovali cca. 60 000 EUR, z ktorých jej predseda mohol poberať (či už oficiálne alebo neoficiálne) 10 000 EUR mesačne. Ako si to mimoparlamentná strana s tak „transparentným“ financovaním môže dovoliť? To je ale na zamyslenie čitateľov. V tomto článku sa nejdem pohoršovať nad neprehľadným financovaním NOVA. Poukážem však na to, ako ďaleko je Lipšic schopný zájsť len aby získal financie a následne aj moc.

Je očividné, že na Slovensku Lipšic už sponzorov len ťažko nájde. Pomocnú ruku Lipšicovi podal istý Maroš Baľo („naháňač“ peňazí v strane NOVA, ako aj sponzor občianskeho združenia „Sen pre Slovensko z roku 2013, keď poskytol čiastku 20 000 EUR), ktorý ho zoznámil s veľmi zaujímavou osobou. Tá osoba sa volá Džalal Gasymov a ide o honorárneho konzula Azerbajdžanskej republiky. Pán Gasymov žije na Slovensku už pomerne dlho, podniká tu a aj predstavuje záujmy Azerbajdžanskej republiky. Gasymov a Lipšic si asi po niekoľkých stretnutiach v nočnom klube „1000 a jedna noc“ sadli, a Gasymov následne pozval Lipšica spoločne s Baľom do Azerbajdžanu, aby si tam prebrali detaily možného financovania.

Prepojenia na azerbajdžanských oligarchov

Pán Džalal Gasymov od roku 1996 až dodnes figuruje v slovenskom podnikateľskom subjekte so zahraničnou účasťou AZERŠARGTIDŽARET – organizačná zložka. Jej zakladateľom bola / je azerbajdžanská finančno-priemyselná skupina „AzerŠargTidžaret“ – dnes sa nazýva AZPETROL.

Pôvodne išlo o štátnu organizáciu s názvom Zahranično-ekonomická organizácia „AzerŠargTidžaret“. Vznikla v 90.rokoch pri Ministerstve zahraničnoekonomických vzťahov Azerbajdžanu. Jej činnosť prebiehala za spolupráce vládnuceho klanu Gejdara Alijeva (konkrétne jeho strýka – Džalala Alijeva) a klanu Alijevovcov pochádzajúcich z Džalilabádu (nešlo o rodinne prepojené klany). O niečo neskôr sa AzerŠargTidžaret zmenila na holdingovú skupinu AZPETROL, ktorú kontroloval Rafik Alijev, tzv. „trojka“ džalilabádskeho klanu Alijevovcov. Rafik bol / je bratom jedného z najvplyvnejších ľudí v Azerbajdžane až do roku 2005 – Farcháda Alijeva.

Farchád pôsobil na štátnych funkciách ako minister obchodu, predseda Štátneho majetkového fondu, minister pre ekonomický rozvoj (2001 – 2005).

Džalilabádsky klan mal rozsiahle aktivity aj v oblasti developmentu. Išlo o oligarchisticko-finančno-priemyselnú azerbajdžanskú skupinu, ktorá bola súčasťou štátneho aparátu až do roku 2005. Skupina ťažila z toho, že blízko spolupracovala s okruhom prezidenta Gejdara Alijeva. Takto to fungovalo až do roku 2003 (smrť G. Alijeva). V októbri 2005 boli bratia Farchád a Rafik Alijevovci zatknutí na základe obvinenia z pokusu o štátny prevrat. Obaja bratia boli odsúdení na 10 (Farchád) a 9 (Rafik) rokov väzenia, vrátane konfiškácie majetku. V roku 2013 boli obaja bratia na základe prezidentovej amnestie omilostení.

V februári 2008 pán Gasymov v rozhovore pre HN uviedol, že v rámci krajín V4 pôsobil / pôsobí ako zástupca záujmov štátnych železníc a infraštruktúrnych projektov Ministerstva dopravy Azerbajdžanu. Pritom jeden z ministrov vlády Azerbajdžanu má byť jeho príbuzný. A zrovna ide o pána Zija Mamedova, ktorý do roku 2002 zastával post generálneho riaditeľa Azerbajdžanských štátnych železníc a od roku 2002 až dodnes je ministrom dopravy Azerbajdžanu.

Zija Mamedov bol v roku 2012 považovaný za druhého najbohatšieho človeka Azerbajdžanu (štátny úradník). Pritom jeho majetok bol vtedy odhadovaný na 10-12 mld. USD. Je samozrejmé, že tento majetok nevlastní pán Mamedov napriamo. Na to má syna Anara Mamedova.

Poukázal som už na niekoľkých odióznych oligarchov v Azerbajdžane, ku ktorým mal / má blízko slovenský honorárny konzul Azerbajdžanu a priateľ Daniela Lipšica – pán Gasymov. Myslím, že stačí… Prepojenosť pána konzula na azerbajdžanských oligarchov je očividná…

Lipšic a jeho azerbajdžanské „dobrodružstvo“

Lipšic sa osobe prepojenej s azerbajdžanskými oligarchmi musel veľmi zapáčiť. Ale samozrejme bolo potrebné, aby sa pred nimi odprezentoval v plnom svetle a osobne stretol. Takáto možnosť by sa mu naskytla začiatkom októbra, keď sa v Baku (hlavnom meste Azerbajdžanu) malo uskutočniť Medzinárodné Humanitárne Fórum, na ktoré bol Lipšic azerbajdžanským konzulátom pozvaný.

EMAIL1

Pozvanie Lipšic obdržal prostredníctvom asistentky pána Gasymova Dominiky F. dňa 6.augusta 2014. V emaili, ktorý mi bol anonymom zaslaný, sa okrem pozvania nachádzajú aj informácie ohľadom fóra. Podujatie je organizované pod záštitou azerbajdžanského prezidenta Iľchama Alijeva a organizátori hradia všetky náklady súvisiace s účasťou. Táto skutočnosť Lipšicovi vzhľadom na problémy jeho strany s financiami veľmi vyhovovala. Preto Lipšic pozvanie dňa 26.augusta 2014 prijal.

EMAIL2

Nasledovalo oficiálne pozvanie zo strany azerbajdžanského ministra zahraničia.

POZVANIE

Je zaujímavé, že pozvanie je adresované Danielovi Lipšicovi, členovi Výboru pre obranu a bezpečnosť Národnej rady Slovenskej republiky. To znamená, že tam mal cestovať ako oficiálny predstaviteľ SR? A tohto oficiálneho predstaviteľa SR mala sprevádzať súkromná osoba Maroš Baľo?

Čo sa stalo, že „prozápadný“ a „demokratickým hodnotám“ verný Lipšic sa rozhodol nechať si od azerbajdžanského režimu nechať zaplatiť svoj pobyt v tejto krajine? Na Slovensku kydá na vládu, na oligarchov, ale keď zavetrí peniaze, nevadia mu ani oligarchovia, ani neskutočná korupcia v danom štáte, ani porušovanie ľudských práv v podobe brutálneho rozháňania opozičných mítingov? Lipšicovi asi peniaze naozaj nesmrdia…

A ako to skončilo? Pre Lipšica neslávne… V poslednom emaili ho asistentka konzula informuje o tom, že azerbajdžanská strana kompletne zrušila účasť slovenskej delegácie na fóre v Azerbajdžane. Ako oficiálny dôvod bolo spomenuté to, že sa Lipšic pokúšal meniť program fóra. Neoficiálny dôvod? Kto vie… Možno si kompetentní v Azerbajdžane zadali slovko „Lipšic“ do google a klikli hneď na prvý odkaz, ktorý sa na zozname objavil…

EMAIL3

Zhrňme to… Daniel Lipšic sa sám seba snaží prezentovať ako morálne čistú a politickú autoritu zvádzajúcu „nemilosrdný boj o charakter tohto štátu s oligarchiou“. A pritom neváha ani na okamih, keď má cestovať do Azerbajdžanu, ktorému viaceré organizácie vytýkajú porušovanie ľudských práv a demokratických slobôd. Pritom má tam vycestovať na náklady vládnuceho režimu. Vie, že financovanie jeho strany má riešiť štátna oligarchia. A napriek tomu tam cestovať chcel…

A ani Azerbajdžanci nerobia nič len tak. Toto je bežná prax pre ovplyvňovanie verejnej mienky vo svete. Či už sa to týka „nekritizovania“ režimu Iľchama Alijeva, propagačných článkov, lobovania pozície Azerbajdžanu ohľadom Náhorného Karabachu… Nie nadarmo pán Gasymov spoločne so synom riadia Vysokú školu Danubius v Sládkovičove. A Lipšic by sa v prípade prijatia financovania z ich strany stal ich poslušnou bábkou… Tomu sa hovorí „z blata do kaluže“… Od slovenských oligarchov k zahraničným…

Adam Kemény

P.S.: Tak ako pri každom svojom článku nemám problém doložiť príslušné dôkazy, pokiaľ si to čitatelia vyžiadajú.

 

Pobavme sa na reakciách Lipšica a jeho strany

07.07.2015

Začiatkom júna tohto roka si položil týždenník PLUS 7 dní otázku či „Budú Matoviča zaujímať Lipšicovi igelitkoví darcovia?“. Bol z toho celkom zaujímavý článok, mnohé veci z toho som spomínal už dávno predtým v svojich blogoch. Ešte viac ma zaujala reakcia politickej strany NOVA na daný článok. Už len ten názov ma pobavil „Penťácke fikcie v PLUS 7 [...]

Ako sa robí z blogera „zločinec“

03.02.2015

Tento článok bude o pokuse o moju diskreditáciu. Predpokladám však, že sa táto téma môže týkať viacerých „nepohodlných“ blogerov. Berte to, čitatelia, ako výstrahu, pokiaľ sa rozhodnete písať pravdu o tých, ktorí sa už za života pasujú „za svätých“. Zo mňa sa Daniel Lipšic, Gábor Grendel, Milan Krajniak v snahe o „vyvrátenie“ obsahu mojich článkov [...]

Má „Posledný križiak“ morálne právo moralizovať? Časť 1

21.01.2015

V tomto článku popíšem časť podnikateľskej praxe Milana Krajniaka („Posledný križiak“), bývalého popredného člena strany NOVA a „pravej ruky“ Daniela Lipšica. Všetky fakty sú pomerne ľahko overiteľné prostredníctvom internetu. Materská spoločnosť V roku 1995 Milan Krajniak a Peter Bleha v pomere 50:50 založili spoločnosť PARKER & YOUNG [...]

nôž, agresia

Útok nožom v supermarkete v Číne si vyžiadal tri obete a sedem zranených

05.06.2020 11:42

V Číne sú strelné zbrane pod prísnou kontrolou, takže väčšina útokov sa vykonáva nožmi alebo podomácky vyrobenými výbušninami.

hranice, Berg

Slovensko otvorilo hranice s niektorými susedmi

05.06.2020 11:00

Štátne hranice medzi Českom, Maďarskom, Rakúskom a Slovenskom sú od piatka 5. júna 08.00 h pre občanov týchto krajín otvorené bez obmedzení.

Generálna prokuratúra

Hľadá sa šéf prokurátorov. Koalícia chce diskutovať, ale odborníkov nepočúva

05.06.2020 11:00

Dve novinky v novele zákona o prokuratúre postavili do pozoru nielen opozíciu, ale aj odborníkov, mimovládne organizácie a prezidentku.

NAKA úplatok Polícia Lesy

Dvaja obvinení v kauze štátnych lesov skončili vo väzbe

05.06.2020 10:56

Špecializovaný trestný súd rozhodol o väzobnom stíhaní bývalého obchodného riaditeľa štátneho podniku Lesy SR a konateľky firmy.