Založ si blog

Čo všetko Lipšic na tlačovke o odpočúvacom zariadení nepovedal

S pobavením sledujem, ako médiá tápajú v kauze nákupu odpočúvacieho rezortom vnútra pod vedením Daniela Lipšica a čerstvého obvinenia jeho dvoch blízkych ľudí – Marcela Klimeka a Milana Krajniaka. Namiesto toho, aby sa lepšie pozreli na priebeh celého procesu obstarávania.

Vyjadrenie rezortu vnútra

Najprv k vyjadreniu Róberta Kaliňáka, resp. ministerstva vnútra. Vyjadrenie ministerstva (keď ho už toľko spomína Lipšic) znelo pre agentúru SITA nasledovne:

„Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol Tlačový odbor Ministerstva vnútra SR, rezort do vyšetrovania nevstupuje. „Za rezort vnútra môžeme konštatovať, že nákupu odpočúvacieho zariadenia predchádzali prezentácie niekoľkých systémov dostupných na trhu pred odbornou komisiou. Nakúpený systém patril v tom čase k najlepším na trhu,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva. Architektúru odpočúvacieho systému, ktorý bol zakúpený v roku 2011, plánuje rezort vnútra v celku využiť na jeho kompletné dokončenie a uvedenie do prevádzky. „Ministerstvo nemôže komentovať výšku škody a nevieme povedať, ako došlo k jej výpočtu vzhľadom na to, že plánujeme plnú funkčnosť systému vrátane už zakúpených súčasti,“ uvádza rezort.“

Na mieste Lipšica by som sa na dané tvrdenie veľmi neodvolával. Dôvody:

a) Ministerstvo vnútra POTVRDILO, že systém, ktorý bol zakúpený v roku 2011 NEBOL kompletný a to znamená, že nemohol byť ani funkčný. Potvrdzuje to aj fakt, že zmluva bola podpísaná na jeseň 2011 a teraz máme jeseň 2014. Tri roky bolo málo, aby bolo odpočúvacie zariadenie uvedené do prevádzky?

b) Vnútro tvrdí, že „architektúru odpočúvacieho systému, ktorý bol zakúpený v roku 2011 plánuje využiť na jeho kompletné dokončenie“. Opäť potvrdenie, že systém NEBOL dokončený. To ako Lipšic a jeho ľudia nevedeli, že kupujú „nekompletný“ systém?

c) Čo sa týka tvrdenia, že „systém patril v tom čase k najlepším na trhu“, bolo by dobré upresniť na akom trhu. Africkom? Európskom? Slovenskom?

d) Najviac mi však rezonuje tvrdenie, že „nákupu odpočúvacieho zariadenia predchádzali prezentácie niekoľkých systémov…“. Ak to tak naozaj bolo, je možné, že išlo len o krycí manéver a aj nižšie to akosi z uvedených okolností vyplynie.

 

Zmluva číslo 1

Je zaujímavé, že málokto dnes spomenie, že počas roka 2011 boli podpísané dve zmluvy ohľadom odpočúvacieho zariadenia. Zmluva na dodávku odpočúvacieho zariadenia podpísaná na jeseň 2011 sa nachádza na tomto linku. Obsahuje závažné tvrdenia týkajúce sa pôvodnej zmluvy. Za rezort vnútra celý proces koordinoval Milan Krajniak.

Zmluva o dodávke Systému a Služieb č. SLV-V—27/2011 medzi Ministerstvom vnútra SR a spoločnosťou ORGA-TRADE bola podpísaná 14.apríla 2011. Vychádzala z ponuky systému známej ako dokument z 9.marca 2011 BODROG System Upgrade Technical and Commercial Proposal for MOI of Slovak Republic, Project „Pumba“, Submitted by Verint Systems Ltd. O fakte podpisu takejto zmluvy (aj keď s istými nepresnosťami) informoval aj denník PRAVDA a včera večer aj denník SME.

 

Slovenský „prostredník“

Systém a služby mala dodávať izraelská spoločnosť VERINT SYSTEMS, tá však nedisponovala bezpečnostnou previerkou SR, preto musel medzi izraelskou firmou a ministerstvom vnútra figurovať „sprostredkovateľ“, ktorý bezpečnostnou previerkou disponoval. Či to bol JEDINÝ dôvod, nech posúdia čitatelia.

Pôvodne sa o miesto „sprostredkovateľa“ uchádzala spoločnosť ATEMSEC, ktorú vtedy vlastnil / vlastní bývalý príslušník SIS, neskôr riaditeľ Národného bezpečnostného úradu Ján Mojžiš. Ten istý Mojžiš, ktorého Milan Krajniak predstavil novinárke Mikolášikovej ako svojho dobrého priateľa. Ten bol v minulosti v dôsledku sporu s predsedom vlády Mikulášom Dzurindom odvolaný z funkcie riaditeľa NBÚ (kauza „Skupinka“). Samozrejme táto spoločnosť bola z istých dôvodov neakceptovateľná pre časť vtedajšej vládnej koalície.

Aj preto sa „sprostredkovateľom“ medzi VERINT SYSTEMS a Ministerstvom vnútra SR stala spoločnosť ORGA-TRADE. Pritom je zaujímavé sledovať personálne obsadenie v tejto spoločnosti počas roka 2011. Predsedom predstavenstva spoločnosti sa v roku 2011 stal Mgr. Rastislav Fábry, ktorý pôvodne pôsobil vo firme ATEMSEC (záujmy ATEMSEC v spoločnosti ORGA TRADE?).

Oveľa zaujímavejší je druhý fakt. Predsedom dozornej rady ORGA TRADE sa v apríli 2011 stal JUDr. Daniel Lukáč. Okrem toho, že ide dobrého priateľa Milana Krajniaka, spájajú tieto dve osoby aj podnikateľské záujmy.

Daniel Lukáč podniká spoločne so svojím príbuzným Ing. Jozefom Lukáčom, napr. figurujú spoločne vo firme L&L.com, s.r.o. Jozef Lukáč pôsobí okrem iného aj vo firme CROOCE.com ako chief financial controller. Spoločnosť CROOCE.com spravovala / spravuje servery, ako aj domény politickej strany NOVA Daniela Lipšica. Náhoda? Samozrejme tých obchodných záujmov je ďaleko viac, nie je zámerom článku všetky menovať. Okrem toho Lukáčovci vlastnia aj niekoľko bytov v nehnuteľnosti na Lipského ulici, ktorú pôvodne získala spoločnosť Juraja a Milana Krajniakovcov a následne byty v nej rozpredali. V tejto budove býva aj Juraj Krajniak.

Na základe vyššie uvedeného si môžeme urobiť záver, že niektoré osoby v rámci ORGA TRADE v čase procesu obstarávania odpočúvacieho systému mali blízko k Milanovi Krajniakovi, voči ktorému bolo v tejto veci vznesené obvinenie.

 

Prvé platby a tlak na Lipšica

Prebehli dve platby v celkovej výške 4 235 000 EUR. Z toho 2 500 000 EUR bolo zaplatených na účet VERINT SYSTEMS v Bank Hapoalim (číslo účtu IL74-0128-0000-0000-0662-340) a 1 735 000 EUR na účet ORGA TRADE v Všeobecnej úverovej banke (číslo účtu 11309110859/0200).

Po mediálnom prevalení (máj – jún 2011) sa faktu podpisu zmluvy premiérka Iveta Radičová proces obstarávania zastavila a dala pokyn na vypísanie nového výberového konania na dodanie úplne nového systému. Hovorca Radičovej Rado Baťo sa vyjadril: „Ministerstvo vnútra osloví renomovaných výrobcov odpočúvacej techniky na dodanie úplne nového systému a po predložení ponúk podpíše zmluvu s uchádzačom s najvýhodnejšou ponukou“.

Lipšic sa ocitol pod značným tlakom. Z jednej strany, bol tu pokyn premiérky. Z druhej strany, ako zrušiť zmluvu, keď prvé platby už prebehli? Ako to vyriešiť s VERINT SYSTEMS a ORGA TRADE?

 

Šalamúnske riešenie

Dňa 3.júna 2011 požiadalo listom Ministerstvo vnútra SR dodávateľa o pozastavenie prác na projekte.

20.júna 2011 sa uskutočnilo stretnutie Daniela Lipšica s občanom Izraela (bývalým príslušníkom izraelskej vojenskej rozviedky AMAN) Aronom Shavivom.

29.júna 2011 dodávateľ akceptoval pozastavenie prác na projekte.

Môžeme len hádať na čom sa strany dohodli. Aj keď skutočnosti hovoria jasne. Lipšic aprílovú zmluvu nezrušil, peniaze sa na účty ministerstva nevrátili.

Namiesto toho prebehol nový, podľa môjho názoru, kvázitender, v ktorom opäť uspeli VERINT a ORGA TRADE. Pritom aj priebeh tohto tendra by mohol byť celkom zaujímavý, keď 17.10.2011 VERINT predložil ponuku a vnútro ju akceptovalo už 18.10.2011. Na vyhodnotenie technicky náročnej ponuky stačil jeden deň?

Až po podpise novej zmluvy medzi vnútrom a ORGA TRADE / VERINT SYSTEMS zanikla zmluva z apríla 2011. Pritom došlo k započítaniu zaplatenej sumy.

Nešlo pri novom tendri o vopred známeho víťaza? Nebola spoločnosť ORGA TRADE prepojená s blízkymi ľuďmi Milana Krajniaka? Nepodpisoval zmluvu na základe splnomocnenia Marcel Klimek? Prečo Lipšic klame, keď na tlačovke rozpráva, že on všetko podpísal, keď to tak nie je? A hlavne prečo vnútro kupovalo nekompletný systém???

 

Adam Kemény

 

Pobavme sa na reakciách Lipšica a jeho strany

07.07.2015

Začiatkom júna tohto roka si položil týždenník PLUS 7 dní otázku či „Budú Matoviča zaujímať Lipšicovi igelitkoví darcovia?“. Bol z toho celkom zaujímavý článok, mnohé veci z toho som spomínal už dávno predtým v svojich blogoch. Ešte viac ma zaujala reakcia politickej strany NOVA na daný článok. Už len ten názov ma pobavil „Penťácke fikcie v PLUS 7 [...]

Ako sa robí z blogera „zločinec“

03.02.2015

Tento článok bude o pokuse o moju diskreditáciu. Predpokladám však, že sa táto téma môže týkať viacerých „nepohodlných“ blogerov. Berte to, čitatelia, ako výstrahu, pokiaľ sa rozhodnete písať pravdu o tých, ktorí sa už za života pasujú „za svätých“. Zo mňa sa Daniel Lipšic, Gábor Grendel, Milan Krajniak v snahe o „vyvrátenie“ obsahu mojich článkov [...]

Má „Posledný križiak“ morálne právo moralizovať? Časť 1

21.01.2015

V tomto článku popíšem časť podnikateľskej praxe Milana Krajniaka („Posledný križiak“), bývalého popredného člena strany NOVA a „pravej ruky“ Daniela Lipšica. Všetky fakty sú pomerne ľahko overiteľné prostredníctvom internetu. Materská spoločnosť V roku 1995 Milan Krajniak a Peter Bleha v pomere 50:50 založili spoločnosť PARKER & YOUNG [...]

nôž, agresia

Útok nožom v supermarkete v Číne si vyžiadal tri obete a sedem zranených

05.06.2020 11:42

V Číne sú strelné zbrane pod prísnou kontrolou, takže väčšina útokov sa vykonáva nožmi alebo podomácky vyrobenými výbušninami.

hranice, Berg

Slovensko otvorilo hranice s niektorými susedmi

05.06.2020 11:00

Štátne hranice medzi Českom, Maďarskom, Rakúskom a Slovenskom sú od piatka 5. júna 08.00 h pre občanov týchto krajín otvorené bez obmedzení.

Generálna prokuratúra

Hľadá sa šéf prokurátorov. Koalícia chce diskutovať, ale odborníkov nepočúva

05.06.2020 11:00

Dve novinky v novele zákona o prokuratúre postavili do pozoru nielen opozíciu, ale aj odborníkov, mimovládne organizácie a prezidentku.

NAKA úplatok Polícia Lesy

Dvaja obvinení v kauze štátnych lesov skončili vo väzbe

05.06.2020 10:56

Špecializovaný trestný súd rozhodol o väzobnom stíhaní bývalého obchodného riaditeľa štátneho podniku Lesy SR a konateľky firmy.