Založ si blog

Ako sa minister (! ) Lipšic s izraelským agentom zaplietol

O tom, že nákup „nového“ odpočúvacieho systému sprevádzali klientelizmus a korupcia, písali viacerí. Teraz vychádza najavo, že Daniel Lipšic s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou v tomto tendri konal podľa nôt, ktoré mu dal izraelský spravodajský ex/dôstojník Aron Shaviv.

Už dávnejšie sa tejto kauze venoval článok Prečo Lipšic spolupracuje s „bývalým“ spravodajským dôstojníkom Izraela? Nové svetlo do týchto udalostí však vnášajú ďalšie emailové komunikácie od môjho anonymného informačného dobrodinca.

 

O čo presne išlo

Ide o občana štátu Izrael Arona Shaviva. Pôvodne pracoval v izraelskej vojenskej spravodajskej službe Aman, čo sám potvrdil v rozhovore pre Jerusalem Post. V súčasnosti je spoločníkom konzultačnej firmy Shaviv Strategy and Campaigns, ktorá na Slovensku pracovala hlavne pre politikov KDH ako Ján Figeľ či Dušan Pekár.

Práve starosta Ružinova Dušan Pekár mal sprostredkovať stretnutie Lipšica so Shavivom, ktorý mu v tom čase pomáhal s politickým marketingom. Stretnutie Shaviva s Lipšicom sa uskutočnilo 20. júna 2011.

Lipšic pre Nový čas povedal, že „stretol som sa s ním na päť minút na ministerstve, odvtedy som ho nevidel“. Lipšic povedal, že mu Shaviv mal navrhnúť poradenstvo v oblasti PR, čo odmietol. Dôležité je nezabudnúť na fakt, že Lipšic stretnutie so Shavivom potvrdil.

Podľa môjho názoru to však také nevinné, ako tvrdí Lipšic, nebolo.

 

Very discreet: V hlbokej tajnosti

EMAIL SHAVIV_PEKAR_1Aron Shaviv požiadal 9. júna 2011 Dušana Pekára o sprostredkovanie stretnutia s Danielom Lipšicom. Chcel, aby sa schôdzka konala 15. júna. Zdôraznil, že ide o osobnú a diskrétnu prosbu. Na záver zdôraznil, že sa to má udržať v hlbokej tajnosti! Teda „very discreet“, ako píše Aron.

Nemyslím si, že rokovanie o poradenstve v oblasti PR je nutné držať v takej veľkej tajnosti. A okrem toho, načo stretnutie s ministrom? Nech sa páči, pozri si ponuku verejných obstarávaní na www.minv.gov.sk, zúčastni sa a vyhraj.

Nasleduje pokračovanie komunikácie, v rámci ktorej Pekár a Shaviv dohadujú termín stretnutia. Až sa napokon zhodli, že sa Shaviv sa s Lipšicom stretne 20. júna 2011.

EMAIL SHAVIV_PEKAR_2_1EMAIL SHAVIV_PEKAR_2_2Čo sa dialo vo februári 2012

V februári sa o Shaviva začal zaujímať Nový čas. Tretieho februára 2012 vyšiel v Novom čase článok Poradenstvo za 29-tisíc EUR: Trénoval politikov KDH izraelský agent? V ňom Aron Shaviv na otázku, či pôsobil niekedy v tajnej službe, odpovedal „nie“. Tým však poprel to, čo hovoril pre Jeruzalem Post. Takže koho klamal, Nový čas alebo Jeruzalem Post?

Tomuto článku opäť predchádzala emailová komunikácia. Novinár, ktorý písal článok, sa na Shaviva obrátil s tým, aby mu zodpovedal isté otázky. Shaviv sa rozhodol, že musí osoby, ktoré s ním na Slovensku spolupracujú, varovať. Preto 1. februára 2012 o 19:02 preposlal otázky novinára svojej spriaznenej osobe v SR Michalovi Repovi. Ten email zase preposlal Dušanovi Pekárovi.

EMAIL REPA_PEKARPekár obratom varoval Lipšica – email preposlal na súkromnú adresu jeho vtedajšieho hovorcu Gábora Grendela (gabor.grendel@gmail.com).

EMAIL PEKAR_GRENDELTakže Lipšic a jeho okolie už od 1. februára vedeli, že novinári sa zaujímajú o človeka, s ktorým sa osobne stretol, a ktorý očividne pôsobil v izraelských spravodajských zložkách.

Na tlačovke 7. februára 2012 sa dopredu inštruovaný Lipšic usiloval tváriť suverénne a odrážať otázky o Aronovi Shavivovi. Veľmi mu to však nešlo a bol na to podľa všetkého veľmi dobrý dôvod.

Ak bolo stretnutie s izraelským agentom nepodstatné, prečo by Pekár Lipšica varoval? Môže sa len tak hocikto stretnúť s ministrom vnútra? Lipšic ako minister vnútra musel absolvovať stovky stretnutí, avšak v tomto prípade si presne „pamätal“, že sa stretli len na päť minút a „vedel“ aj to, o čom bola reč. Keď sa ho opýtate, či si jeho občianske združenie alebo strana objednali prieskum verejnej mienky, tak si nepamätá nič. Pozoruhodne nedôsledná pamäť…

Inak Lipšicove vystúpenie na tlačovke bolo veľmi nepresvedčivé. Bol napätý a viackrát si protirečil. Prečo? Ponúkam čitateľom logické vysvetlenie.

Potrebovali si zladiť noty?

Drísty o tom, že Shaviv ponúkal Lipšicovi PR služby odmietam. Bol by to príliš veľký cirkus pre tak málo muziky.

Poďme radšej spolu analyzovať známe fakty. Lipšic sa so Shavivom stretli 20. júna 2011. Čo sa dialo v tom období?

Od novembra 2010 bežal proces dodávky nového odpočúvacieho zariadenia pre Ministerstvo vnútra SR. Bolo o tom napísaných veľa článkov, napríklad v Plus 7 dní, Pravde a na internete je aj dokument KOCÚR, ktorý súvislosti „nákupu“ detailne osvetľuje. Obstarávanie prebiehalo za podozrivých okolností. Bodaj by aj nie, keď mal celý proces pod palcom poradca pre rómsku problematiku ministra vnútra Milan Krajniak.

Nebudem popisovať celý priebeh. Stačí sústrediť sa na to, čo bolo aktuálne v júni 2011. Lipšic tender spustil bez schválenia vlády a bez vedomia koaličnej rady. A teraz pozorne sledujte dátumy:

14. 4. 2011 bola podpísaná zmluva medzi spoločnosťou ORGA-TRADE a ministerstvom vnútra na dodávku odpočúvacieho systému, čo potvrdzuje aj článok v Pravde z 25. 5.2011. Bleskurýchle prebehli prvé miliónové zálohové platby. Nové zariadenie, ktoré dodnes leží nevybalené v krabiciach, lebo chýbajú viaceré dôležité komponenty, mala cez ORGA-TRADE dodať spoločnosť VERINT SYSTEMS z Izraela, rodnej krajiny ex/agenta Shaviva. VERINT SYSTEMS, pochopiteľne, dodáva spravodajskú techniku aj pre izraelské tajné služby.

3. 6. 2011 muselo ministerstvo po nátlaku vládnej koalície požiadať ORGA-TRADE (VERINT SYSTEMS) o pozastavenie prác na projekte. Informovali o tom aj médiá. Lipšic sa ocitol v slepej uličke. Z jednej strany musel akceptovať požiadavku koaličných partnerov a vypísať nové výberové konanie. Z druhej strany tam už bola podpísaná zmluva s ORGA-TRADE, ako aj zaplatené prvé zálohy.

20. 6. 2011 sa uskutočnilo stretnutie Arona Shaviva s Danielom Lipšicom.

29. 6. 2011 predávajúci akceptoval pozastavenie prác. Takže s daným procesom súhlasili VERINT SYSTEMS aj ORGA-TRADE. Namiesto toho, aby trvali na dodržaní zmluvy, čo by bolo z podnikateľského hľadiska logické.

Na jeseň prebehol akože nový tender, v ktorom opäť uspel tandem ORGA-TRADE a VERINT SYSTEMS. Tento fakt je aj odpoveďou na dve otázky: Prečo sa potreboval Shaviv „very discreet“ stretnúť s Lipšicom? Prečo VERINT SYSTEMS aj ORGA-TRADE neprotestovali proti „pozastaveniu“ tendra?

Neviem, ako vám, ale mne to celé začína do seba zapadať…

Adam Kemény

 

Pobavme sa na reakciách Lipšica a jeho strany

07.07.2015

Začiatkom júna tohto roka si položil týždenník PLUS 7 dní otázku či „Budú Matoviča zaujímať Lipšicovi igelitkoví darcovia?“. Bol z toho celkom zaujímavý článok, mnohé veci z toho som spomínal už dávno predtým v svojich blogoch. Ešte viac ma zaujala reakcia politickej strany NOVA na daný článok. Už len ten názov ma pobavil „Penťácke fikcie v PLUS 7 [...]

Ako sa robí z blogera „zločinec“

03.02.2015

Tento článok bude o pokuse o moju diskreditáciu. Predpokladám však, že sa táto téma môže týkať viacerých „nepohodlných“ blogerov. Berte to, čitatelia, ako výstrahu, pokiaľ sa rozhodnete písať pravdu o tých, ktorí sa už za života pasujú „za svätých“. Zo mňa sa Daniel Lipšic, Gábor Grendel, Milan Krajniak v snahe o „vyvrátenie“ obsahu mojich článkov [...]

Má „Posledný križiak“ morálne právo moralizovať? Časť 1

21.01.2015

V tomto článku popíšem časť podnikateľskej praxe Milana Krajniaka („Posledný križiak“), bývalého popredného člena strany NOVA a „pravej ruky“ Daniela Lipšica. Všetky fakty sú pomerne ľahko overiteľné prostredníctvom internetu. Materská spoločnosť V roku 1995 Milan Krajniak a Peter Bleha v pomere 50:50 založili spoločnosť PARKER & YOUNG [...]

spravodlivosť, súd, obžaloba

Za útok s granátom na chatku v Senci odsúdili objednávateľa na päť rokov

26.05.2020 13:40

Najvyšší súd tak zamietol na svojom zasadnutí odvolanie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry voči minuloročnému verdiktu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.

Pál Csáky

Csáky potvrdil, že zavraždený exprimátor Hurbanova sa bál o život

26.05.2020 13:17

Csáky potvrdil, že Basternák sa bál o svoj život, naznačil mu, že sa "nesprával tak, ako niektorí očakávali", ale čo presne bolo v pozadí, o tom Csáky nemal detailné informácie.

väzba Dobytkár juraj kožuch

Obvineným v kauze Dobytkár rozšírili obvinenia

26.05.2020 13:08, aktualizované: 13:26

NAKA v rámci akcie „Dobytkár“ opakovane počas marca a apríla vykonávala zaisťovacie úkony na celom území Slovenska.

sociálna poisťovňa

Pobočky Sociálnej poisťovne sú zavreté, nahlásili tam bombu

26.05.2020 12:06

Situáciu aktuálne preverujú príslušné policajné orgány.