Založ si blog

Vznik politickej strany Nova financovali biele kone – futbalisti a herečka

Keby novinári venovali financovaniu Nova toľko úsilia ako Procházkovmu inzerátu v Matovičovom plátku, prišli by na to, že spolok Daniela Lipšica nie je stranou. Je to organizovaná skupina financovaná peniazmi s nejednoznačným pôvodom, ktorá navyše klame do očí ešte aj svojim sponzorom. Pri „rozbiehaní“ a prípravách vzniku Novy boli na jej financovanie nasadené biele kone. Zverejnenie ich mien je už len otázkou času.

Opäť sa musím poďakovať anonymnému informátorovi, ktorý mi poslal emailovú komunikáciu medzi Miroslavom Lopatom, Milanom Krajniakom, Ľudovítom Tóthom, Gáborom Grendelom a bossom klanu Danielom Lipšicom.

Miroslav Lopata je jedným zo sponzorov Nova, zároveň je spoločníkom a konateľom firmy Premier Consulting, s. r. o. Dňa 12. 12. 2012 Nove daroval 28 000 EUR.

Milan Krajniak bol šéfom konzervatívnej platformy Nova, nedávno stranu s veľkou pompou opustil. Ľudovít Tóth je marketingový direktor Nova. Grendela a Lipšica predstavovať netreba.

Dňa 22. 11. 2012 poslal Miroslav Lopata štyrom vyššie spomenutým členom vedenia email, v ktorom ich vyzval, aby si v otázkach financovania strany „upratali“.

 

EMAIL_1

Kým sa dostaneme k podstate problému, o ktorý išlo pánovi Lopatovi, pripomeňme si jednu úžasnú vetu z jeho mailu: „Ak potrebujeme oficiálneho sponzora, resp. sponzorov, dajte mi vedieť a prídem s návrhom.“ Fantázia! Takže v Nove majú oficiálnych a neoficiálnych sponzorov, pričom tí oficiálni zakrývajú neoficiálnych a maestro Lopata ich vie zabezpečiť. Skutočne, transparentnosť na pohľadanie.

 

O čo išlo Lopatovi

Lopata v emaile narážal na rozhovor Grendela pre SME z 18. 11. 2012, v ktorom ohľadom financovania hnutia pred jeho vznikom povedal: „Ja, Daniel Lipšic a Marcel Klimek sme dali po štyritisíc EUR a Jana Žitňanská dala dvetisíc EUR. To sú naše doterajšie výdavky“.

Bolo to v rozpore s tým, čo pre SME dňa 6. novembra 2012 uviedol Daniel Lipšic. Ten totiž tvrdil, že „od leta na stranu minul zhruba desaťtisíc EUR. Peniaze podľa neho poskytli ľudia z prípravného výboru Novej väčšiny“. Samozrejme, že aj Lipšic, aj Grendel klamali!

Než sa dostanem ku komentovaniu vyjadrení Lipšica a Grendela, prečítajte si odpoveď, ktorú Grendel poslal Miroslavovi Lopatovi a v kópii aj Tóthovi, Krajniakovi a Lipšicovi.

 

EMAIL_2_1EMAIL_2_2

Grendel potvrdil svoje výroky pre SME aj v rámci komunikácie s Lopatom: „Ja som v SME hovoril o občianskom združení, ktoré financovalo veci do momentu, kým nás MV zaregistrovalo a kým sme zo Štatistického úradu dostali IČO. Až potom mohla strana zriadiť účet. Zjednodušene: veci pred snemom zatiahlo občianske združenie (Dano, Marcel, Janka, ja) a snem Dano.“

Takže podľa Grendelových a Lipšicových slov financovalo „veci“ až do snemu strany Nova v Košiciach občianske združenie Sen pre Slovensko. Samotné združenie bolo zaregistrované 13. 6. 2012. Pozrime sa teda na obdobie od vzniku združenia až do 18. novembra 2012 (konanie snemu v Košiciach). Ukáže sa, že Grendel klamal nielen verejnosť, ale aj sponzora Lopatu.

 

Grendelove klamstvá

Ešte raz si zopakujme, čo povedal Grendel pre SME: „Ja, Daniel Lipšic a Marcel Klimek sme dali po štyritisíc EUR a Jana Žitňanská dala dvetisíc EUR“.

Vyhlasujem, že je to klamstvo! On, Lipšic, Klimek a Žitňanská nevložili či nepreviedli v danom období na bankový účet občianskeho združenia Sen pre Slovensko ani cent.

Možno je pravda, ako neskôr uviedol pre TA3 Lipšic, ktorý nevidí žiaden problém v tom či minuli 14 000 alebo 16 000 EUR, že niekto z tejto štvorice zaplatil nejakú grilovačku, ale to je asi tak všetko. Isteže, mohli kadečo platiť aj v hotovosti, ale potom je zjavné, že časom „HZDS igelitiek“ ešte neodzvonilo.

 

Ďalšie Grendelove klamstvá

Grendel pre SME tiež povedal: „To sú naše doterajšie výdavky“. A bolo to klamstvo, ako keď Rudé právo tlačili.

Ako mohol bez začervenania sa tvrdiť, že v tom čase minuli len 14 000 EUR, keď ako štatutár občianskeho združenia Sen pre Slovensko veľmi dobre vedel, že výdavky boli násobne vyššie? Niečo také mu mohlo zožrať len SME.

Grendel a súčasný generálny manažér Nova Ján Lazar, s ktorým tieto veci riešil, veľmi dobre vedeli, že vtedajšie výdavky občianskeho združenia činili minimálne 44 837,71 EUR!

V tejto čiastke navyše nie sú zahrnuté výjazdy do regiónov ani grilovačky. Suma obsahuje „len“ výdavky na telefóny, nájom na Radvanskej 46, platby za prieskumy verejnej mienky, platenie lízingu za automobil.

 

Lipšicove klamstvá

Pripomeňme si aj Lipšicove vyjadrenie pre SME: „Peniaze podľa neho poskytli ľudia z prípravného výboru Novej väčšiny.“ Lenže to je lož nad všetky lži. Na účet občianskeho združenia vložili peniaze ľudia, ktorí – až na jednu výnimku – nemali nič spoločné s hnutím okolo Lipšica.

Najprv si však povedzme, že v danom období bolo na účet združenia Sen pre Slovensko pripísaných 84 100 EUR!

To veru nie je ani 10 000, ani 14 000, ani 16 000, však páni Lipšic a Grendel?

Jediný z donorov, ktorý má niečo spoločné s Novou, je verejnosti dobre známy Boris Ažaltovič. Občianskemu združeniu previedol 3 500 EUR. Ide o kontroverznú figúrku, ktorá začínala ešte ako hovorca ministra vnútra Vladimíra Palka.

 

Hotovostné vklady bielych koní

Ďalších darcov zatiaľ nebudem menovať. Len naznačím. Peniaze poskytli dvaja futbalisti z klubu, ktorý je pre ťažké finančné problémy v krachu. Jeden z futbalistov je momentálne trénerom. Ďalšími darcami sú divadelná herečka, účastníčka show Dievča za milión (nevyhrala) a istý realitný manažér. Ako vraví Lipšic, zrejme všetci štyria boli členmi „prípravného výboru Novej väčšiny“…

Je pozoruhodné, že futbalisti a herečka vložili peniaze na účet občianskeho združenia v Tatrabanke v hotovosti a navyše v ten istý deň – 9. 8. 2012. A práve hotovostný vklad ich usvedčil z faktu, že sú to len biele kone. Ak by chceli lipšicovcom venovať vlastné peniaze, previedli by ich z účtu na účet.

Lenže všetko bolo trochu inak. Všetci traja sa záhadne v jeden a ten istý deň rozhodli vybrať peniaze zo svojich účtov, prejsť sa do Tatrabanky a vložiť ich na účet občianskeho združenia Sen pre Slovensko. A to len preto, aby malo občianske združenie Sen pre Slovensko z čoho splácať Lipšicov automobil?

Musia to byť nepochybne veľmi lukratívne džoby kopať do lopty za krachujúci klub a hrať v slovenských divadlách, keď si môžu dovoliť sponzorovať politiku. Nechcem za každú cenu presadzovať názor, že na financovanie vzniku strany nemajú dostatočné príjmy. Ale prečo potom ich mená Grendel a Lipšic tajili nielen pred verejnosťou, ale aj sponzorom Lopatom?

Tejto téme sa budem venovať ďalej. Príde čas, keď zverejním aj mená Lipšicových bielych koní.

 

Adam Kemény

 

 

Pobavme sa na reakciách Lipšica a jeho strany

07.07.2015

Začiatkom júna tohto roka si položil týždenník PLUS 7 dní otázku či „Budú Matoviča zaujímať Lipšicovi igelitkoví darcovia?“. Bol z toho celkom zaujímavý článok, mnohé veci z toho som spomínal už dávno predtým v svojich blogoch. Ešte viac ma zaujala reakcia politickej strany NOVA na daný článok. Už len ten názov ma pobavil „Penťácke fikcie v PLUS 7 [...]

Ako sa robí z blogera „zločinec“

03.02.2015

Tento článok bude o pokuse o moju diskreditáciu. Predpokladám však, že sa táto téma môže týkať viacerých „nepohodlných“ blogerov. Berte to, čitatelia, ako výstrahu, pokiaľ sa rozhodnete písať pravdu o tých, ktorí sa už za života pasujú „za svätých“. Zo mňa sa Daniel Lipšic, Gábor Grendel, Milan Krajniak v snahe o „vyvrátenie“ obsahu mojich článkov [...]

Má „Posledný križiak“ morálne právo moralizovať? Časť 1

21.01.2015

V tomto článku popíšem časť podnikateľskej praxe Milana Krajniaka („Posledný križiak“), bývalého popredného člena strany NOVA a „pravej ruky“ Daniela Lipšica. Všetky fakty sú pomerne ľahko overiteľné prostredníctvom internetu. Materská spoločnosť V roku 1995 Milan Krajniak a Peter Bleha v pomere 50:50 založili spoločnosť PARKER & YOUNG [...]

čaputová

Správa o stave republiky prezidentky Čaputovej

05.06.2020 10:13

Pandémia, korupcia, podpora vedy, úprava hospodárskeho modelu, zmeny v školstve, podpora zdravotníctva, ale aj právny štát a potrebné zmeny v justícii a prokuratúre boli témami.

trebišov Posilňovňa Opatrenia

Vo štvrtok testy neodhalili žiaden nový prípad Covidu-19

05.06.2020 10:03

Spolu sa zatiaľ vykonalo 185 596 testov, počas štvrtka ich bolo 1 832.

Igor Matovič

Matovič: SMK ma podviedla

05.06.2020 08:00

Premiér Igor Matovič reagoval na Memorandum maďarskej komunity tvrdými slovami. "Podal som im priateľskú ruku a oni mi doslova do nej napľuli".

madeleine McCannová

Končí sa príbeh stratenej Madeleine?

05.06.2020 08:00

Z vraždy dievčatka, ktoré sa stratilo v máji 2007 krátko pred svojimi štvrtými narodeninami, je podozrivý 43-ročný Nemec.