Založ si blog

Lipšic v roku 2011 odpočúval podpredsedu NR SR Milana Horta

A nielen Milana Horta. Podľa viacerých signálov vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic a jeho protežant, policajný prezident Jaroslav Spišiak, odpočúvali ďalších 39 koaličných a opozičných poslancov.

Z odpočúvania sa nepriamo, ale zato veľavravne usvedčila suita politických gangstrov, ktorou sa na ministerstve vnútra Lipšic obklopil. Kým sa dostaneme k ďalšej sérii inkriminujúcej emailovej komunikácie, chcem vysloviť vďaku novému anonymnému informátorovi. Vďaka nemu máme príležitosť presvedčiť sa, ako trestuhodne sa správali Lipšic a jeho suita, keď okupovali ministerstvo vnútra a vedenie Policajného zboru.

Čo sa stalo 18. 3. 2011?

Hovorca ministra vnútra Gábor Grendel si v tento deň od rezortného právnika vyžiadal stanovisko, či je možné požiadať o nasadenie informačno-technického prostriedku (ITP – odpočúvanie) na neznámu osobu. Pozoruhodné! Len deň pred tým Grendel, ale aj jeho boss Lipšic takúto možnosť rezolútne odmietali. Či lepšie povedané zatĺkali. K ich lžiam z predchádzajúceho dňa sa ešte dostaneme.

Začnime tým, že 18. 3. o 12:00 dostal Grendel od Jozefa Reháka odpoveď na svoju otázku.

EMAIL1Priloha k emailu 1

Z prílohy spomínaného mailu vyplýva jedno dôležité zistenie: Podľa paragrafu 115 Trestného poriadku môže sudca vydať rozhodnutie o použití ITP aj proti osobe, ktorej presná totožnosť nebola pri predložení žiadosti ešte známa. Čo to znamená ? Len toľko, že ak ide o politické záujmy Daniela Lipšica, nezastaví sa ani pred zavádzaním sudcu. Ak existoval predpoklad, že by nesúhlasil s odpočúvaním ústavného činiteľa, jeho lokaji v žiadosti o povolenie na použitie ITP uviedli len telefónne číslo a napísali, že totožnosť osoby, ktorá ho používa, zatiaľ nebola zistená. Nehovoriac o tom, že do policajného odpočúvacieho systému má vstup aj Slovenská informačná služba, ktorá by mohla takýmto spôsobom zistiť, že Ministerstvo vnútra odpočúva podpredsedu parlamentu.

 

EMAIL2Príloha k emailu 2

O 14:14 dostal Gábor Grendel z adresy grafika@ta3.com email, ktorého súčasťou bola príloha. „Pomohol“ mu kamarát z detstva, ktorého meno zatiaľ spomenúť nechcem. Zamestnanci TA3 budú veľmi dobre vedieť, o kom je reč.

Príloha si vyžaduje zasvätené vysvetlenie. Nejde o žiadosť o povolenie na použitie ITP, ktorú by mal schvaľovať sudca. Takáto žiadosť nemá stupeň utajenia „tajné“, ale „dôverné“.

Priložený dokument je evidenčný list (dnes sa to možno volá inak) automatického systému odposluchov. Telefónne číslo uvedené na listine v tom čase naozaj patrilo podpredsedovi parlamentu z koaličnej (!) SDKÚ Milanovi Hortovi. Tento ústavný činiteľ bol teda očividne odpočúvaný.

Televízia TA3 sa k tomuto dokumentu dostala, ale nezverejnila ho. Avšak „niekto“ z televízie sa postaral, aby sa materiál dostal do rúk hovorcu ministra vnútra Gábora Grendela!

Grendel určil okruh spolupáchateľov

Predmetný email Grendel potom preposlal viacerým osobám. Ministrovi vnútra Danielovi Lipšicovi. Jeho poradcovi pre rómsku problematiku (!) Milanovi Krajniakovi. Policajnému prezidentovi Jaroslavovi Spišiakovi. Riaditeľke Odboru komunikácie a prevencie Prezídia policajného zboru Jane Pôbišovej. A riaditeľovi Organizačného odboru Kancelárie ministra vnútra (!) Vladimírovi Pčolinskému.

Čo majú poradca pre veci rómske a strážca ministrovho diára spoločné s rozvíjajúcou sa kauzou odpočúvania poslancov? Počkajte, premýšľam… Aha, už to mám, schádza mi na um len jedno slovo: Spolupáchatelia!

Grendel zoznamom príjemcov tohto mailu určil okruch spolupáchateľov odpočúvania koaličných a opozičných poslancov.

 

EMAIL3O 16:20 reagoval na Grendelov mail Vladimír Pčolinský, ktorý napísal: „Totálna kravina, sedí iba Hortove číslo.“ Výborne, aspoň priznal, že číslo patrí podpredsedovi parlamentu. Asi ho poznal naspamäť…

Pčolinský zjavne nikdy nevidel evidenčný list automatického systému odposluchov. Inak by nenapísal takú kravinu, že „totálna kravina“. A možno ho aj videl, ale okolie spolupáchateľov čičíkal milosrdnou lžou, aby niekto nestratil nervy. Lenže ak by takúto písomnosť niekedy videl, musel by mať previerku na stupeň „tajné“. A to vtedy, ako civilný zamestnanec a policajný kapitán (súčasne!), mať nemohol.

 

EMAIL4O 16:56 sa pokúsila Gábora Grendela zastihnúť riaditeľka Odboru komunikácie a prevencie Prezídia policajného zboru Jana Pôbišová. Žiadala ho o rozhovor.

 

EMAIL5O jedenásť minút neskôr, teda 17:07 Jana Pôbišová informuje Lipšica a zvyšok páchateľov, že Spišiak sa vyjadril v duchu Vladových (Pčolinského) slov.

V emaile taktiež uviedla, že „nemá to žiadne oficiálne policajné znaky – žiadosť o nasadenie ITP a podľa mojich info je takáto žiadosť pod stupňom ‚vyhradené’ a nie ‚tajné’. S pani Pôbišovou sa dá súhlasiť a nesúhlasiť! Žiadosť o ITP z polície obsahuje aj policajné znaky, akurát je pod stupňom utajenia „dôverné“ – naozaj nechápem, že osoba z PZ na takej funkcii to nevedela. Je tu ale jeden malý rozdiel. Nešlo o žiadosť na použitie ITP, ale o evidenčný list automatického systému odposluchov, ako som vysvetlil vyššie.

Všimnite si ešte jednu vec. Milan Krajniak a Gábor Grendel používajú na komunikáciu o utajovaných skutočnostiach súkromné maily (milan@krajniak.sk a gabor.grendel@gmail.com) Tento druh informácií sa nesmie ani náhodou zdieľať cez nechránené komunikačné kanály. Oni si dokonca vybrali súkromné. Prečo? Aby sa vyhli prípadnej kontrole zo strany administrátora siete ministerstva vnútra?

 

EMAIL6Priloha k emailu 6Jana Pôbišová o 17:46 poslala Grendelovi email, v ktorom ho informuje, že „šéf povedal, že to musia preveriť, že tie počty musia vedieť, že v tom je bordel a vyzerá to, že sme to skutočne neštandardne urobili. Ak bude zle, môžem to zajtra vydať… bez tej žltej vety“. Email obsahuje aj prílohu, ktorú tvorí navrhované tlačové stanovisko policajného zboru aj so spomínanou žltou vetou.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že podpredsedu parlamentu Horta polícia za ministra vnútra Lipšica skutočne odpočúvala. Nemusel by to byť problém, ak by bol podozrivý z páchania trestnej činnosti.

Lenže podozrivé sú práve slová pani Pôbišovej, že „sme to skutočne neštandardne urobili“. Čo to znamená „neštandardne“? Ako to má vyzerať štandardne, presne opísal v tento dlhý deň o 12:00 Jozef Rehák v maile adresovanom Gáborovi Grendelovi. Takže „neštandardne“ znamená nezákonné nasadenie ITP bez súhlasu príslušného sudcu?

Žltá veta

Zaráža ma aj tá žltá veta Jany Pôbišovej: „Presné počty žiadostí na odpočúvanie nestotožneného čísla nevedieme“. Tak toto je sila! To bol aký bordel na polícii za ministra Lipšica?

Agentúra SITA priniesla správu, podľa ktorej Lipšic „zdôraznil, že za jeho pôsobenia vo funkcii ministra vnútra robia pravidelné kontroly odpočúvania a všetky odpočúvania sú legálne, teda so súhlasom sudcov.“ V tejto vete sú hneď dve klamstvá. Aké kontroly, keď nie je jasný ani len počet tzv. nestotožnených žiadostí o súhlas na použitie ITP? Ako potom mohli byť všetky odposluchy legálne?

A čo sa stalo 17. 3. 2011? (DEŇ PREDTÝM)

Deň pred tým, ako si okruh páchateľov vymedzený hovorcom Grendelom vymieňali usvedčujúce informácie, teda 17.marca 2011, vydala agentúra SITA správu, v ktorej sa uvádza: „Poslanec NR SR Igor Štefanov obvinil ministra vnútra Daniela Lipšica, že s jeho vedomím je odpočúvaných 40 opozičných i koaličných poslancov NR SR a viacero novinárov“.

O niečo neskôr SITA doplnila, že informáciu o samotnom fakte odpočúvania dostal Štefanov z dobre informovaných zdrojov. V ten istý deň o 09:43 SITA uviedla, že „o odpočúvaní viacerých poslancov NR SR počul poslanec strany Most-Híd Gábor Gál“.

O 10:36 priniesol ďalšie informácie portál Aktualne.sk. Informácie Štefanova potvrdil poslanec za SMER – SD a exminister vnútra Robert Kaliňák, ktorý uviedol, že „mali sme k dispozícii tieto informácie, ale nemali sme ich natoľko potvrdené, aby sme s nimi vyšli von“. O niečo neskôr sa ku Kaliňákovi pridal aj Robert Fico. Kaliňák taktiež naznačil, že „kto sa chce o veci dozvedieť viac, mal by sa na vec pýtať podpredsedu parlamentu Milana Horta“ (SITA).

Reakcie páchateľov a poškodených

O 12:00 v Rádiožurnále Rádia Slovensko reagovali aj ďalšie osoby.

Gábor Grendel, hovorca ministra Lipšica:

„Na výroky Igora Štefanova sa nedá reagovať inak, ako známym slovenským porekadlom. Topiaci sa slamky chytá. Je pozoruhodné, že pán poslanec objavil policajnú tému v čase, keď generálna prokuratúra rozhoduje o návrhu na zbavenie jeho imunity.“

Pavol Hrušovský, KDH:

„Neviem o žiadnych takýchto informáciách, o odpočúvaných politikoch alebo niekom inom. Ak pán Štefanov má dôkazy, vyzývam ho, aby ich zverejnil. Ak budú pravdivé, ak sa jeho tvrdenie preukáže, tak budeme konať.“

Róbert Fico, SMER – SD:

„Nemôžeme si dovoliť prísť s takýmito obvineniami alebo tvrdeniami. Ale garantujem vám, ak budem mať takéto dôkazy k dispozícii, tak s nimi určite pôjdeme. Ale indície tu určite sú. My to nechceme v tomto okamihu spochybňovať a čakáme, ako na to budú reagovať orgány činné v trestnom konaní.“

Pre TA3 sa následne vyjadril aj podpredseda parlamentu Milan Hort. Na otázku redaktora televízie, či má vedomosť o tom, že by mal byť odpočúvaný, odpovedal:

„Nemám túto vedomosť. Dozvedel som sa, že to mal spomenúť pán Kaliňák. Bol by som veľmi rád, keby pán Kaliňák dal takéto informácie na stôl a keby ich skompletizoval. Ak si nemám myslieť, že to je nejaká konšpiračná hra, alebo ak nebodaj takáto požiadavka na odpočúvanie niektorých poslancov vrátane mňa, čo som sa mal dnes dozvedieť z úst pána Kaliňáka, mala byť požiadaná ešte za čias jeho ministrovania, tak nech povie, z akých dôvodov.“

Pre TA3 vyjadril aj vtedajší predseda NR SR Richard Sulík. Na otázku, či má informácie o odpočúvaní, odpovedal: „Nie, nemám, no tak to by bola teda silná káva, keby sa toto potvrdilo. Ja nemám informácie o tom. Možno aj ja som medzi tými štyridsiatimi.“

Grendel a Lipšic svoje klamstvá zopakovali

Pre rádio Expres Grendel svoje lži zdupľoval: „Odpočúvanie Policajným zborom sa priebežne kontroluje a na každé jedno existuje riadny súdny príkaz v zmysle zákona. Kto konkrétne je odpočúvaný, to samozrejme ministerstvo vnútra s takýmito informáciami nedisponuje.“

O 16:09 priniesla SITA aj vyjadrenia ministra vnútra: „Dnešné výroky poslanca Národnej rady SR za SNS Igora Štefanova o odpočúvaní politikov označil minister vnútra Daniel Lipšic za hry a snahy odpútať klebetami pozornosť, ktoré však naňho nezaberú. Zdôraznil, že za jeho pôsobenia vo funkcii ministra vnútra, robia pravidelné kontroly odpočúvania a všetky odpočúvania sú legálne, teda so súhlasom sudcov. Na otázku, či je možné, že sú odpočúvaní aj politici, uviedol, že nevie a ani nechce vedieť, kto je odpočúvaný, podstatné však je, že všetky odpočúvania sú legálne.“

Lipšicovo ucho

Nemá význam uvádzať všetky lži, ktoré na túto tému šírili Lipšic s Grendelom. Komunikácia z 18. marca 2011 ich usvedčuje, že deň predtým v médiách nehorázne klamali. Ich emaily potvrdzujú, že Igor Štefanov vychádzal s relevantných informácií. Veď pochádzal zo SNS, ktorá mala v zložkách Vojenského spravodajstva vždy svojich dobre informovaných ľudí.

A prečo vlastne Lipšic potreboval odpočúvať poslancov? Určite z mnohých dôvodov. Jedným z nich bola nepochybne voľba generálneho prokurátora. Všetci si dobre pamätáme, ako sa strany pravicovej koalície navzájom podozrievali a kontrolovali. A najúčinnejšou kontrolou bolo všadeprítomné Lipšicovo ucho…

 

Adam Kemény

 

 

Pobavme sa na reakciách Lipšica a jeho strany

07.07.2015

Začiatkom júna tohto roka si položil týždenník PLUS 7 dní otázku či „Budú Matoviča zaujímať Lipšicovi igelitkoví darcovia?“. Bol z toho celkom zaujímavý článok, mnohé veci z toho som spomínal už dávno predtým v svojich blogoch. Ešte viac ma zaujala reakcia politickej strany NOVA na daný článok. Už len ten názov ma pobavil „Penťácke fikcie v PLUS 7 [...]

Ako sa robí z blogera „zločinec“

03.02.2015

Tento článok bude o pokuse o moju diskreditáciu. Predpokladám však, že sa táto téma môže týkať viacerých „nepohodlných“ blogerov. Berte to, čitatelia, ako výstrahu, pokiaľ sa rozhodnete písať pravdu o tých, ktorí sa už za života pasujú „za svätých“. Zo mňa sa Daniel Lipšic, Gábor Grendel, Milan Krajniak v snahe o „vyvrátenie“ obsahu mojich článkov [...]

Má „Posledný križiak“ morálne právo moralizovať? Časť 1

21.01.2015

V tomto článku popíšem časť podnikateľskej praxe Milana Krajniaka („Posledný križiak“), bývalého popredného člena strany NOVA a „pravej ruky“ Daniela Lipšica. Všetky fakty sú pomerne ľahko overiteľné prostredníctvom internetu. Materská spoločnosť V roku 1995 Milan Krajniak a Peter Bleha v pomere 50:50 založili spoločnosť PARKER & YOUNG [...]

Níl, JUba, Južný Sudán

Sudán, Egypt a Etiópia obnovili rokovania v spore o výstavbu priehrady na Níle

03.07.2020 22:20

Predošlé kolo rokovaní sa skončilo neúspechom pre neschopnosť zúčastnených krajín dosiahnuť kompromis.

Robert Fico

Fico: Nie je dôvod, aby bol Kičura vo väzbe. Má tam byť sudca Sklenka

03.07.2020 18:18

Neexistuje dôvod na to, aby bol bývalý predseda Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura vo väzbe. Tvrdí to predseda Smeru-SD Robert Fico.

Česko / Praha / maršal / Ivan Konev /

Moskva žiada OBSE preveriť, ako Česi plnia záväzky v boji proti nacizmu

03.07.2020 17:56

Rusko vyzýva Česko, aby dodržiavalo medzinárodné záväzky v boji proti neonacizmu, a apelovalo aj na OBSE.

pocasie-4-7-2020

Prichádza tretia vlna Medardovej kvapky. Príde aj k vám?

03.07.2020 17:00

Po druhej vlne Medardovej kvapky prichádza tretia. Potvrdia sa v tomto roku pranostiky alebo to bude na Slovensku vyzerať úplne inak?