Založ si blog

Redaktor SME Kern – Mediálny sluha podpredsedu NOVA Grendela

V predchádzajúcom blogu som naznačil, že Monika Tódová nie je v redakcii SME jediná, kto posluhuje strane NOVA. Ďalším ochotným spolupracovníkom je Miroslav Kern, čo dokazuje jeho komunikácia s Gáborom Grendelom. Ako obvykle, aj k tomuto materiálu som sa dostal vďaka priazni anonymného odosielateľa.

Miroslava Kernová zverejnila blog. Jeho titulok Majú novinári zverejňovať odposluchy a súkromné emaily? bol kľúčovou otázkou, okolo ktorej sa točil formulačne a myšlienkovo nie práve plnokrvný článok. Napriek tomu je výborné, že ho napísala. A že ho napísala práve ona. Miroslava je manželkou redaktora denníka SME Miroslava Kerna, o ktorom je dôvod myslieť si, že je popredným manipulátorom medzi slovenskými novinármi.

Od anonymného zdroja som dostal zaujímavé a inkriminujúce prepisy emailovej komunikácie medzi redaktorom SME Miroslavom Kernom a – ako inak – podpredsedom NOVA Gáborom Grendelom. Je ich viac, vyberám však tri, ktoré naozaj stoja za to.

GRAF A NEMATEMATIK

Pozoruhodná je komunikácia zo dňa 21. 11. 2013.

EMAIL1EMAIL1_PRILOHA

Kern posiela Grendelovi mail s grafom a avizuje mu, že od neho bude chcieť na danú tému vyjadrenie. Grendel si graf preštuduje a odpovedá, že je „nematematik“ a že mu ten graf bude musieť vysvetliť. Na to mu Kern pošle linku na rozpísaný článok a dôrazne varuje: „…ešte to nie je vydane, tak ten link nikde nezdielaj, pls…“ Napokon z toho vyšiel v SME článok a Grendel bol jediný politik, ktorý sa k nemu mohol vyjadriť.

 

EMAIL2TLAČOVÝ ORGÁN NOVA

Trošku si to rozoberme. Keď sa pozriete do tiráže denníka SME, Gábor Grendel tam nie je uvedený ako člen vedenia redakcie alebo editor či vedúci vydania. Tak prečo mu potom, preboha živého, Kern posiela linku na „nástrel“ článku? Majú takéto privilégia všetci politici alebo len potentáti NOVA? Keby boli SME štandardné noviny, Kern by bol na dlažbe a ako novinár by si viac neškrtol.

Keď to nezaujíma šéfredaktora Matúša Kostolného, zbystriť pozornosť by mal aspoň predseda predstavenstva Petit Press, a. s., Alexej Fulmek. Akcionárom predsa zodpovedá za smerovanie denníka SME a tí nepochybne neoceňujú, keď sa z blogov dozvedajú, že redaktori z ich novín robia stranícky tlačový orgán NOVA.

NEKONEČNÉ OBLBOVANIE

Nejde len o to, že Kern Grendelovi predčasne odhalil, na čom denník SME pracuje. Treba si veľmi pozorne prečítať ten článok a preštudovať graf, ktorý zaskočil Grendela.

NOVA vo voľbách do VÚC jednoznačne prepadla, ale SME s Kernom na čele sa usilovali tento debakel interpretovať v jej prospech. Preto si vymysleli graf, ktorý mal navodiť dojem, že NOVA bola poškodená väčšinovým systémov, ktorým sa v krajských voľbách volí. A dokazuje to takým spôsobom, že zrátali všetky krúžky pre kandidátov NOVA vo všetkých krajoch a porovnali ich s počtom jednotlivých mandátov, ktoré táto strana získala.

Inak povedané spočítali celoštátne hlasy NOVA, akoby sa v krajských voľbách hlasovalo pomerným spôsobom a vyvodili z toho, že väčšinový systém v krajských voľbách ju poškodil. Toto je mega zavádzanie, manipulácia a škandál a v redakcii SME by malo nasledovať zemetrasenie!

Výsledky krajských volieb sa dajú hodnotiť len v jednotlivých krajoch a tam NOVA vyhorela. To je celý príbeh, a preto sú medzititulok článku „Systém potrestal najviac Novu“ a nadpis grafu „Na volebný systém doplatili Nova aj SNS“ nekonečným oblbovaním verejnosti.

TO KDE SME?

Potom je tu komunikácia z 5. 8.2013, v rámci ktorej si píšu Kern s Grendelom o finančnej kontrole na ministerstve vnútra, ktorá sa dotýkala nákupu laserových radarov počas prvého pôsobenia Roberta Kaliňáka na ministerstve vnútra. V Kernovom prvom emaili je priložená celá správa, ktorú nemám problém zverejniť.

EMAIL3

Čo sa následne deje? Grendel tento email posiela svojmu predsedovi Danielovi Lipšicovi a členom predsedníctva NOVA Marcelovi Klimekovi a Jánovi Lazarovi. Obaja totiž spoločne pôsobili s Lipšicom na Ministerstve vnútra SR.  Pritom ich Grendel informuje, že o deň neskôr v SME vyjde článok k tejto téme a že SME „bude chcieť Danovu reakciu“ (Lipšicovu). Naozaj neuveriteľné. Podpredseda politickej strany je novinárom „nezávislého“ denníka SME informovaný o tom, čo sa bude diať.

Inak Grendel email od Kerna preposlal adresátom v plnom znení, čiže aj Lipšicovi, aj dvom členom predsedníctva NOVA muselo byť jasné, že SME „dvorí“ strane NOVA (alebo naopak). Takže predpokladám, že Lipšic sa nebude vyhovárať na to, že o prepojení Grendela s denníkom SME nevedel.

EMAIL4Ale samozrejme aj Grendel sa snaží prihadzovať novinárom senzácie (v tomto prípade Kernovi).

6.augusta 2013 člen predsedníctva NOVA Marcel Klimek preposlal Grendelovi email, ktorý dostal od istého Ľubomíra Kubičku. Ten Klimeka informoval o údajne zmanipulovanom verejnom obstarávaní pre spoločnosť TIPOS.

EMAIL5Grendel tento email preposlal samozrejme Kernovi. A 8. 8. 2013 o 9:32 ráno napísal Kern Grendelovi neuveriteľný mail, v ktorom hovorí: „Dík, to už sme im raz stopli a museli to vypísať znova.“ Kern sa Grendelovi chválil, že SME sa už raz podarilo zastaviť tender na marketingové poradenstvo pre spoločnosť Tipos.

EMAIL6Haló! To kde sme?! V tomto štáte zastavujú tendre novinári? Našťastie to tak celkom nie je (aj keď je pravda, že mnohým politikom tu ruku vedú novinári), ale je príznačné, že taký pán Kern si to o sebe očividne myslí a podľa toho sa aj správa.

VYTMAVÍ TO MIRKA MIROVI?

Ešte pár slov o pani manželke Miroslave, ktorá na blogu o médiách rozdáva lekcie z novinárskej etiky a slušnosti. V už citovanom článku doslova uviedla: „V poslednej dobe sa objavili rôzne stránky aj blogy, ktoré prinášajú súkromnú komunikáciu zo sociálnych sietí známych osobností, politikov aj novinárov. Má novinár takúto komunikáciu zverejniť a riešiť jej obsah? Pokiaľ sa do toho novinár pustí, mal by zvážiť niekoľko dôležitých vecí. Napríklad porozmýšľať, či sa nestáva prostriedkom pre manipuláciu.“

Zrejme myslela stránku lipsic.netdanielito.info a asi aj moje predchádzajúce blogy. Ich hodnotenie ponechávam na iných, ale pri tejto príležitosti sa nedá nevysloviť zásadná otázka: Nemal by manžel autorky vyššie citovaných slov porozmýšľať na tým, či je len prostriedkom manipulácie alebo dokonca jej hybnou silou? Moja odpoveď je, že Miroslav Kern je osoba, čo manipuluje a „kope“ v prospech NOVA (ako ukázala komunikácia s Grendelom).

Verím, že pani Kernová sa hlboko zamyslí a už čoskoro nám na svojom blogu prezradí, ako hodnotí mediálne hry a úskoky svojho manžela.

 

Adam Kemény

 

Pobavme sa na reakciách Lipšica a jeho strany

07.07.2015

Začiatkom júna tohto roka si položil týždenník PLUS 7 dní otázku či „Budú Matoviča zaujímať Lipšicovi igelitkoví darcovia?“. Bol z toho celkom zaujímavý článok, mnohé veci z toho som spomínal už dávno predtým v svojich blogoch. Ešte viac ma zaujala reakcia politickej strany NOVA na daný článok. Už len ten názov ma pobavil „Penťácke fikcie v PLUS 7 [...]

Ako sa robí z blogera „zločinec“

03.02.2015

Tento článok bude o pokuse o moju diskreditáciu. Predpokladám však, že sa táto téma môže týkať viacerých „nepohodlných“ blogerov. Berte to, čitatelia, ako výstrahu, pokiaľ sa rozhodnete písať pravdu o tých, ktorí sa už za života pasujú „za svätých“. Zo mňa sa Daniel Lipšic, Gábor Grendel, Milan Krajniak v snahe o „vyvrátenie“ obsahu mojich článkov [...]

Má „Posledný križiak“ morálne právo moralizovať? Časť 1

21.01.2015

V tomto článku popíšem časť podnikateľskej praxe Milana Krajniaka („Posledný križiak“), bývalého popredného člena strany NOVA a „pravej ruky“ Daniela Lipšica. Všetky fakty sú pomerne ľahko overiteľné prostredníctvom internetu. Materská spoločnosť V roku 1995 Milan Krajniak a Peter Bleha v pomere 50:50 založili spoločnosť PARKER & YOUNG [...]

nôž, agresia

Útok nožom v supermarkete v Číne si vyžiadal tri obete a sedem zranených

05.06.2020 11:42

V Číne sú strelné zbrane pod prísnou kontrolou, takže väčšina útokov sa vykonáva nožmi alebo podomácky vyrobenými výbušninami.

hranice, Berg

Slovensko otvorilo hranice s niektorými susedmi

05.06.2020 11:00

Štátne hranice medzi Českom, Maďarskom, Rakúskom a Slovenskom sú od piatka 5. júna 08.00 h pre občanov týchto krajín otvorené bez obmedzení.

Generálna prokuratúra

Hľadá sa šéf prokurátorov. Koalícia chce diskutovať, ale odborníkov nepočúva

05.06.2020 11:00

Dve novinky v novele zákona o prokuratúre postavili do pozoru nielen opozíciu, ale aj odborníkov, mimovládne organizácie a prezidentku.

NAKA úplatok Polícia Lesy

Dvaja obvinení v kauze štátnych lesov skončili vo väzbe

05.06.2020 10:56

Špecializovaný trestný súd rozhodol o väzobnom stíhaní bývalého obchodného riaditeľa štátneho podniku Lesy SR a konateľky firmy.