Založ si blog

Kto EŠTE financuje politickú stranu NOVA Daniela Lipšica?

V mojom poslednom blogu som upozornil na „americké“ pozadie, resp. „americký sen“ Daniela Lipšica. V rámci tohto článku upozorním na úplne opačnú, ale veľmi zaujímavú vec, k poznatkom o ktorej som sa dostal čírou náhodou. Tento článok, spoločne s článkom anonymných autorov na http://www.lipsic.net/kniha-a-financovanie-nova.html, ako aj mojím posledným článkom o organizácii ADF (http://adamkemeny.blog.pravda.sk/2013/06/26/dalsi-zaujimavy-sponzor-zamestnavatel-daniela-lipsica/) vnesie ešte viac svetla do pozadia financovania strany NOVA.

 

Neviem ako vy, ale ja mám veľmi rád Slovensko. V apríli tohto roka som sa náhodou zatúlal do obce Smolenice (Malé Karpaty). V centre (ak sa to dá tak nazvať) obce, som uvidel postavené základy k hotelu. Dal som sa do reči s miestnou paňou, ktorá sa mi predstavila ako Mária. Vysvetlila mi, že v strede dediny stál starý kaštieľ, ktorý pred niekoľkými rokmi kúpil nejaký pán. Plány boli údajne nádherné – nový hotel a krásny park. Ako obvykle na Slovensku, stavba začala, aj prestala.

 

Spýtal som sa Márie, kto to vlastne kúpil. Odpovedala, že kaštieľ pred rokmi kúpila spoločnosť Premier Consulting, ktorú zastupoval Miroslav LOPATA. Mária tvrdila, že kúpna zmluva obsahuje bod, kde sa firma zaväzuje, že do obnovy priľahlého parku investuje 1 200 000, Sk. Mária taktiež poznamenala, že nehnuteľnosť má už nového majiteľa – Kepta, s.r.o. .

 

Bral som to ako štandardný slovenský „o….“ (nie Máriu, jej som nemal dôvod neveriť), ale spozornel som, keď skonštatovala, že v marci 2013 o tom písala aj Danielovi Lipšicovi. Keď som sa spýtal prečo práve jemu, odpovedala, že Miroslav LOPATA je jedným zo sponzorov strany NOVA. Zaujalo ma to.

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

Takže kto je Miroslav LOPATA?  

Jeden zo zakladajúcich členov NOVA. V roku 2002 pôsobil ako predseda ODM (liaheň, z ktorej vyšli Lipšic, Krajniak a iní členovia vedenia strany NOVA). Na stránke http://www.nova.sk/darcovia-2012/, figuruje ako najväčší darca za rok 2012. Vtedy poskytol strane príspevok vo výške 28 000 EUR. Ako druhý najväčší darca je tu uvedený Ing. Miroslav Švec, ktorý poskytol 22 000 EUR. Tieto dve osoby spája vlastníctvo spoločnosti Premier Consulting (presne tej, ktorá kúpila spomínaný objekt v Smoleniciach). Spoločnosť sa zaoberá poradenstvom pri získavaní eurofondov najmä v oblasti pôdohospodárstva.

Okrem iného je Miroslav Lopata aj okresným koordinátorom politickej strany NOVA väčšina – dohoda v okrese Komárno.

Blízkosť Lopatu k politickej strane NOVA nie je možné poprieť.

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Rozhodol som sa overiť si, či mi pani Mária zo Smoleníc hovorila pravdu. Podarilo sa mi dopátrať sa ku Kúpnej zmluve (samotná zmluva je/bude zverejnená na mojom FB), kde ako zmluvné strany vystupujú obec Smolenice, zastúpené Pavlínou Hornáčkovou (starostkou obce) a spoločnosť Premier Consulting, spol. s r.o. (IČO: 35 860 235), zastúpená Miroslavom LOPATOM. Zmluva bola podpísaná 24.júna 2005. Vklad bol Správou katastra Trnava povolený 19.9.2005.

 

V skratke, obec predala firme Premier Consulting nehnuteľnosti na parcele č. 755/4, list vlastníctva č. 1910 o výmere 2529 m2 a parcelu č. 754 (ten istý list vlastníctva) o výmere 1132 m2. Cena nehnuteľností bola 2 379 650 Sk, čiže 650 Sk za štvorcový meter. Pritom samotná zmluva je naviazaná na realizáciu projektu výstavby hotela s kongresovým centrom. Nenašiel som tu nič, čo by OTVORENE hovorilo o záväzku Lopatu investovať nejaké financie do parku. Ale beriem to tak, že v tomto prípade mi pani Mária hovorila pravdu.

 

Výpis z listu vlastníctva č. 2680 (viď na mojom FB) nám poskytuje vysvetlenie k tomu, čo sa dialo po tom, ako Premier Consulting kúpila vyššie spomínané nehnuteľnosti. Takmer 2,5 roka sa s nehnuteľnosťami nedialo nič, a následne boli dňa 30.01.2008 predané / prevedené na základe Kúpnej zmluvy č. 425/08 na spoločnosť Kepta, s.r.o. (Františkánov 3, Komárno). Až dodnes vlastní spomínané nehnuteľnosti táto spoločnosť. Keďže obidve spoločnosti vlastnili vtedy tie isté osoby, zaujímala by ma cena, ktorú Kepta zaplatila Premier Consulting.

 

Pani Mária mi povedala, že pán Lopata tzv. vysvetľujúci email ohľadom nečinnosti na stavbe poslal až vo februári 2013! Čiže takmer 8 rokov od podpísania kúpno-predajnej zmluvy! Vraj sa vyhováral na to, že jeho firma nedostala nenávratný finančný príspevok z eurofondov. Že vraj potom začal hľadať iných investorov, a údajne našiel nejakú ruskú firmu Prisma, ktorá vraj v Ruskej federácii prevádzkuje niekoľko desiatok hotelov. K tejto firme neskôr.

 

To, že sa Lopata choval voči obyvateľom maximálne neseriózne, keď informoval obec o skutočnom stave veci až po 8 rokoch, je ťažké poprieť. Rovnako neseriózne sa choval aj LIPŠIC, keď odbil Máriu jednoduchým konštatovaním, že pozná Lopatu ako poctivého človeka a že celú vec preveril. Pani Mária mi sľúbila, že v prípade potreby mi prepošle daný email.

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

LOPATA a spoločnosť Kepta, s.r.o.      

Spoločnosť bola zapísaná do registra 31.05.2004. Medzi jej spoločníkmi figurovali Silvia Vargová, Miroslav Lopata a spoločnosť AWARD, s.r.o. (IČO: 35 709 928). Veľmi zaujímavá je práve posledná spoločnosť – medzi jej spoločníkmi ako aj konateľmi figurovali mená: Milan Krajniak (bývalý poradca Daniela Lipšica na MV SR pre rómsku problematiku, v súčasnosti marketingový guru NOVA), Ján Lazar (člen vedenia NOVA, riaditeľ Ekonomickej sekcie na MV SR za Daniela Lipšica), Ľudovít Tóth (súčasť biznis projektov bratov Krajniakovcov, v súčasnosti marketingový a eventový poradca NOVA) a iní. Pol roka pred uzavretím zmluvy medzi obcou Smolenice a Premier Consulting, bola spoločnosť AWARD zo zoznamu spoločníkov spoločnosti Kepta vymazaná.

 

Od 20.03.2008 je jediným spoločníkom firmy Kepta, s.r.o. ruská spoločnosť Prizma so sídlom Lenina 42, Zarečnyj 442 960, Rusko. Vklad tejto spoločnosti predstavuje 797 073 EUR (splatené 07.07.2009). Podotýkam, v spoločnosti Kepta naďalej figuruje ako konateľ Miroslav LOPATA (to znamená, že požíva dôveru spoločníka a nesie zodpovednosť za spoločnosť) – http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=51466&SID=9&P=0.

 

SPOLOČNOSŤ „OOO PRIZMA“

INN / DIČ:     5838043058

Dátum vzniku: 18. februára 2004

Základné imanie: 740 759 292 rubľov = cca. 18 518 982 EUR

Sídlo: ul. Lenina 42, obec Zarechnyj, Penzenská oblasť, Ruská federácia

Hlavný predmet činnosti: nákup a predaj nehnuteľností

Generálny riaditeľ (konateľ):  Belova Tatiana Rafaeljevna

 

Tatiana Belova nefigurovala ako konateľ v žiadnych iných ruských spoločnostiach. Vlastní 100 % podiel v spoločnosti OOO „Rio-Systema“, moskovskej spoločnosti podnikajúcej v oblasti účtovníctva.

Tu je potrebné poznamenať, že časť názvu „RIO“ predstavuje brand spájajúci skupinu spoločností okolo Jevgenija Kogana a jeho partnera Jefima Ľva, ktorí spoločne vlastnia aj spoločnosť OOO PRIZMA.

 

Vlastníci OOO PRIZMA:

Kogan Jevgenij Iľjič –  65,2 %

Kogan Marina Nikolajevna – 4,5 %

Lev Jefim Felixovič – 20,3 %

Lev Jelizaveta Jefimovna – 3,6 %

Lev Margarita Alexandrovna – 6,4 %

 

Ako je jasne vidno, spoločnosť OOO PRIZMA je kontrolovaná dvoma rodinami Kogana a Ľva. Samotná spoločnosť OOO PRIZMA disponuje podielmi v deviatich ruských spoločnostiach. Nejdem ich tu rozpisovať, nakoľko to nie je podstatné.

 

OOO PRIZMA je súčasťou ruskej tzv. biznis skupiny s názvom „Rio“.

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Jevgenij KOGAN.

 

Narodený 25.06.1966. Vzdelanie – technik – mechanik. Holding „Rio“ vznikol ešte v roku 1988 (počas vlny tzv. kooperatívneho hnutia). Prvotne sa spoločnosť zaoberala importom biliardových stolov zo Španielska, neskôr sa sústredila na vybavenie pre hazardné zariadenia.

 

Od roku 2000 sa skupina spoločností „Rio“ stala jedným z najväčších dodávateľov vybavenia pre hazardný biznis a taktiež prevádzkovala hracie kluby. V období schválenia zákona limitujúceho hazard (jeseň 2006) vlastnil koncern „Rio“ len v Moskve okolo 200 hazardných klubov. Celkový počet klubov na území Ruska a SNŠ predstavoval okolo 1500.

 

V novembri 2010 spoločnosť Kogana Termiona zavrela investičnú dohodu s OAO „ROSNANO“ (štátny podnik) o vytvorení projektovej spoločnosti „Termointech“ a príprave masovej výroby termočastíc na základe technológie CERATOM (vyvinutá ruskými vedcami). Celkový rozpočet projektu predstavuje 1,7 mld. rubľov (cca. 40 mil. EUR). Väčšinu rozpočtu zabezpečuje štátne ROSNANO. S týmto ruským podnikom sa spája meno Anatolij ČUBAJS, ktorý svojho času patril do najužšieho kruhu jeľcinovskej „rodiny“.

 

Jefim LEV.

 

Narodil sa 19.januára 1958. Vyštudoval Moskovský inžiniersko-stavebný inštitút. Od roku 2002 bol generálnym riaditeľom OOO „Firma Johny – Game“. Spoločnosť je súčasťou koncernu „Rio“. Taktiež je bývalým generálnym riaditeľom OOO „Rio – Capital“, dcérskej spoločnosti OOO PRIZMA.

 

Od roku 2010 je členom dozornej rady OAO „AGAVA – Resurs“. Je generálnym riaditeľom OOO Termiona.

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

JEVGENIJ KOGAN a jeho druhá stránka.

 

Doteraz sme sa bavili o „forme“, pozrime sa na obsah. Podrobný screening ruských médií má za následok nájdenie dvoch publikácií, v kontexte ktorých sa Jevgenij Kogan spomína v súvislosti s menami Farit Temirgalijev a Michail Kulikov (do roku 2010 sa volal Abbasov Mechman Agikaši-Ogly). Ide o vysokopostavených dôstojníkov (náčelník a jeho zástupca) Správy K, ÚŠČ Ministerstva vnútra Ruskej federácie, ktorí hrali významnú (negatívnu“) úlohu v „kauze o nelegálnych kasínach“.

 

Poznámka:

Správa K vyšetruje zločiny v sfére „informačných technológií“. Je súčasťou Úradu špeciálnych činností (ÚŠČ) Ministerstva vnútra RF, ktoré sa zaoberá okrem iného aj zločinmi v oblasti počítačových technológií. Okrem škandálu v súvislosti s kauzou nelegálnych kasín figurovali predstavitelia Správy K aj pri kauze sfalšovania dokumentácie pri vyšetrovaní kontrabandnej aféry spoločnosti „Euroseť“ (zoznam korupčných afér príslušníkov Správy K sa nachádza na adrese: http://www.novayagazeta.ru/inquests/47731.html).

 

Obidve publikácie sa nachádzajú na adrese http://chinovnic.ru/novosti/pahari_i_pahany.htm.

Citujem z nich:

 

Zdroj 1:

…Nízke platby Timergalijeva a Abasova nezaujímajú. Majiteľ koncernu „Rio“, pán Kogan až dodnes prostredníctvom bývalých príslušníkov Správy K Seroštanova a Grigorieva im každý mesiac odvádza cca. 30 000 USD v rubľovom ekvivalente za nečinnosť vo vzťahu k šiestim hazardným klubom stále fungujúcim na území Severozápadného moskovského okruhu a v meste Mytišči (Moskovská oblasť)…

 

Zdroj 2:

…Bolo zistené, že koncom augusta – začiatkom septembra 2007 zmizlo 10 dokumentov obsahujúcich prísne tajné údaje týkajúce sa rozpracovania pôsobenia E. Kogana v hernom biznise pod schválení zákona o limitovaní činnosti kasín…

 

Pokúsim sa laicky vysvetliť čo sa stalo. V roku 2006 bol schválený predmetný zákon o limitovaní činnosti kasín v Ruskej federácii. Tento zákon uštedril veľmi bolestivú ranu mnohým majiteľom a prevádzkovateľom kasín a hazardných klubov. Bolo vytvorených niekoľko zón, kde kasína mohli ďalej vykonávať svoju činnosť. Len samozrejme, že sa z Moskvy niekde na Ural málokomu chcelo „sťahovať“. Obrovské škody utrpel aj ruský organizovaný zločin, ktorý prišiel o možnosť „prať“ svoje čierne zisky v ruských „zlatých baniach“, ako Moskva alebo Sankt-Peterburg.

 

Mnohé kasína a kluby fungovali aj naďalej, ale na čierno, čiže vedome porušovali zákon. Toto sa stalo „zlatou baňou“ pre skorumpovaných príslušníkov Sekcie K. Tí uzavreli s majiteľmi kasín a klubov dohodu, že za mierny „poplatok“ privrú oči nad nelegálnym fungovaním kasín. Čiže spokojní sú všetci.

 

Dokumenty, ktoré zmizli, pochádzajú z leta 2007 a týkajú sa Kogana. To znamená, že ani on svoju činnosť neukončil, ale nelegálne podnikal ďalej. Bol rozpracovaný, vzápätí došlo k uzavretiu dohôd, a odvtedy platí.

 

Samozrejme, môžu sa objaviť relevantné otázky v duchu, že prečo príslušní figuranti kauzy ešte nesedia? Tu je ľahká odpoveď, spýtam sa, kto z vysoko postavených ruských úradníkov sedí za korupciu? A je tu ešte jedna jednoduchá odpoveď – v tejto kauze figuruje okrem najvyššie postavených predstaviteľov Sekcie K, Kogana, a iných podnikateľov aj syn jedného z najvplyvnejších ruských štátnych úradníkov Juryja Čajku – Arťom Čajka. Juryj Čajka je generálnym prokurátorom Ruskej federácie, takže celá vec „zapadne prachom“.

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

A sme na konci. Tento článok mal niekoľko cieľov. Upozorniť na nevhodné správanie sa jedného zo sponzorov politickej strany NOVA, blízkeho priateľa Ľudovíta Tótha a Milana Krajniaka – Miroslava Lopatu – voči obyvateľom Smoleníc.

Tým druhým cieľom je upozorniť obyvateľov Smoleníc na to, aby vedeli kto vlastní pozemky v centre ich obce. Spoločnosť, za ktorou stojí človek podozrivý z uplácania vysokopostavených policajtov. Človek, ktorý v Rusku nelegálne prevádzkoval / prevádzkuje kasína a herné kluby. Tieto zariadenia budú vždy prepojené s organizovaným zločinom. Má takéto niečo vzniknúť aj v Smoleniciach?

Posledným cieľom článku bolo upozorniť obyvateľov Slovenska na naozaj neštandardných sponzorov – prispievateľov Daniela Lipšica.

 

Pozrime sa na to lepšie (a kľudne si to overte na www.nova.sk):

 

Podnikateľ Ján MOLNÁR (cez syna Dávida) – podrobne na http://www.lipsic.net/kniha-a-financovanie-nova.html.

Organizácia Alliance Defending Freedom – v podobe každomesačných platieb na účet JUDr. Daniela Lipšica, organizácia prepojená s Republikánskou stranou USA podrobne na http://adamkemeny.blog.pravda.sk/2013/06/26/dalsi-zaujimavy-sponzor-zamestnavatel-daniela-lipsica/.

Miroslav LOPATA – osoba prepojená na „zaujímavý“ ruský kapitál.

 

A to je to čisté a transparentné financovanie, o ktorom rozpráva Lipšic? To sú tí „čistí“ ľudia, ktorí nemajú žiadnych „kostlivcov v skrini“? Pokračovanie nabudúce.

 

Adam Kemény

 

   

       

           

 

 

 

 

    

 

 

    

 

 

 

 

 

 

 

Pobavme sa na reakciách Lipšica a jeho strany

07.07.2015

Začiatkom júna tohto roka si položil týždenník PLUS 7 dní otázku či „Budú Matoviča zaujímať Lipšicovi igelitkoví darcovia?“. Bol z toho celkom zaujímavý článok, mnohé veci z toho som spomínal už dávno predtým v svojich blogoch. Ešte viac ma zaujala reakcia politickej strany NOVA na daný článok. Už len ten názov ma pobavil „Penťácke fikcie v PLUS 7 [...]

Ako sa robí z blogera „zločinec“

03.02.2015

Tento článok bude o pokuse o moju diskreditáciu. Predpokladám však, že sa táto téma môže týkať viacerých „nepohodlných“ blogerov. Berte to, čitatelia, ako výstrahu, pokiaľ sa rozhodnete písať pravdu o tých, ktorí sa už za života pasujú „za svätých“. Zo mňa sa Daniel Lipšic, Gábor Grendel, Milan Krajniak v snahe o „vyvrátenie“ obsahu mojich článkov [...]

Má „Posledný križiak“ morálne právo moralizovať? Časť 1

21.01.2015

V tomto článku popíšem časť podnikateľskej praxe Milana Krajniaka („Posledný križiak“), bývalého popredného člena strany NOVA a „pravej ruky“ Daniela Lipšica. Všetky fakty sú pomerne ľahko overiteľné prostredníctvom internetu. Materská spoločnosť V roku 1995 Milan Krajniak a Peter Bleha v pomere 50:50 založili spoločnosť PARKER & YOUNG [...]

Níl, JUba, Južný Sudán

Sudán, Egypt a Etiópia obnovili rokovania v spore o výstavbu priehrady na Níle

03.07.2020 22:20

Predošlé kolo rokovaní sa skončilo neúspechom pre neschopnosť zúčastnených krajín dosiahnuť kompromis.

Robert Fico

Fico: Nie je dôvod, aby bol Kičura vo väzbe. Má tam byť sudca Sklenka

03.07.2020 18:18

Neexistuje dôvod na to, aby bol bývalý predseda Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura vo väzbe. Tvrdí to predseda Smeru-SD Robert Fico.

Česko / Praha / maršal / Ivan Konev /

Moskva žiada OBSE preveriť, ako Česi plnia záväzky v boji proti nacizmu

03.07.2020 17:56

Rusko vyzýva Česko, aby dodržiavalo medzinárodné záväzky v boji proti neonacizmu, a apelovalo aj na OBSE.

pocasie-4-7-2020

Prichádza tretia vlna Medardovej kvapky. Príde aj k vám?

03.07.2020 17:00

Po druhej vlne Medardovej kvapky prichádza tretia. Potvrdia sa v tomto roku pranostiky alebo to bude na Slovensku vyzerať úplne inak?