Založ si blog

Čo všetko Lipšic na tlačovke o odpočúvacom zariadení nepovedal

S pobavením sledujem, ako médiá tápajú v kauze nákupu odpočúvacieho rezortom vnútra pod vedením Daniela Lipšica a čerstvého obvinenia jeho dvoch blízkych ľudí – Marcela Klimeka a Milana Krajniaka. Namiesto toho, aby sa lepšie pozreli na priebeh celého procesu obstarávania.

Vyjadrenie rezortu vnútra

Najprv k vyjadreniu Róberta Kaliňáka, resp. ministerstva vnútra. Vyjadrenie ministerstva (keď ho už toľko spomína Lipšic) znelo pre agentúru SITA nasledovne:

„Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol Tlačový odbor Ministerstva vnútra SR, rezort do vyšetrovania nevstupuje. „Za rezort vnútra môžeme konštatovať, že nákupu odpočúvacieho zariadenia predchádzali prezentácie niekoľkých systémov dostupných na trhu pred odbornou komisiou. Nakúpený systém patril v tom čase k najlepším na trhu,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva. Architektúru odpočúvacieho systému, ktorý bol zakúpený v roku 2011, plánuje rezort vnútra v celku využiť na jeho kompletné dokončenie a uvedenie do prevádzky. „Ministerstvo nemôže komentovať výšku škody a nevieme povedať, ako došlo k jej výpočtu vzhľadom na to, že plánujeme plnú funkčnosť systému vrátane už zakúpených súčasti,“ uvádza rezort.“

Na mieste Lipšica by som sa na dané tvrdenie veľmi neodvolával. Dôvody:

a) Ministerstvo vnútra POTVRDILO, že systém, ktorý bol zakúpený v roku 2011 NEBOL kompletný a to znamená, že nemohol byť ani funkčný. Potvrdzuje to aj fakt, že zmluva bola podpísaná na jeseň 2011 a teraz máme jeseň 2014. Tri roky bolo málo, aby bolo odpočúvacie zariadenie uvedené do prevádzky?

b) Vnútro tvrdí, že „architektúru odpočúvacieho systému, ktorý bol zakúpený v roku 2011 plánuje využiť na jeho kompletné dokončenie“. Opäť potvrdenie, že systém NEBOL dokončený. To ako Lipšic a jeho ľudia nevedeli, že kupujú „nekompletný“ systém?

c) Čo sa týka tvrdenia, že „systém patril v tom čase k najlepším na trhu“, bolo by dobré upresniť na akom trhu. Africkom? Európskom? Slovenskom?

d) Najviac mi však rezonuje tvrdenie, že „nákupu odpočúvacieho zariadenia predchádzali prezentácie niekoľkých systémov…“. Ak to tak naozaj bolo, je možné, že išlo len o krycí manéver a aj nižšie to akosi z uvedených okolností vyplynie.

 

Zmluva číslo 1

Je zaujímavé, že málokto dnes spomenie, že počas roka 2011 boli podpísané dve zmluvy ohľadom odpočúvacieho zariadenia. Zmluva na dodávku odpočúvacieho zariadenia podpísaná na jeseň 2011 sa nachádza na tomto linku. Obsahuje závažné tvrdenia týkajúce sa pôvodnej zmluvy. Za rezort vnútra celý proces koordinoval Milan Krajniak.

Zmluva o dodávke Systému a Služieb č. SLV-V—27/2011 medzi Ministerstvom vnútra SR a spoločnosťou ORGA-TRADE bola podpísaná 14.apríla 2011. Vychádzala z ponuky systému známej ako dokument z 9.marca 2011 BODROG System Upgrade Technical and Commercial Proposal for MOI of Slovak Republic, Project „Pumba“, Submitted by Verint Systems Ltd. O fakte podpisu takejto zmluvy (aj keď s istými nepresnosťami) informoval aj denník PRAVDA a včera večer aj denník SME.

 

Slovenský „prostredník“

Systém a služby mala dodávať izraelská spoločnosť VERINT SYSTEMS, tá však nedisponovala bezpečnostnou previerkou SR, preto musel medzi izraelskou firmou a ministerstvom vnútra figurovať „sprostredkovateľ“, ktorý bezpečnostnou previerkou disponoval. Či to bol JEDINÝ dôvod, nech posúdia čitatelia.

Pôvodne sa o miesto „sprostredkovateľa“ uchádzala spoločnosť ATEMSEC, ktorú vtedy vlastnil / vlastní bývalý príslušník SIS, neskôr riaditeľ Národného bezpečnostného úradu Ján Mojžiš. Ten istý Mojžiš, ktorého Milan Krajniak predstavil novinárke Mikolášikovej ako svojho dobrého priateľa. Ten bol v minulosti v dôsledku sporu s predsedom vlády Mikulášom Dzurindom odvolaný z funkcie riaditeľa NBÚ (kauza „Skupinka“). Samozrejme táto spoločnosť bola z istých dôvodov neakceptovateľná pre časť vtedajšej vládnej koalície.

Aj preto sa „sprostredkovateľom“ medzi VERINT SYSTEMS a Ministerstvom vnútra SR stala spoločnosť ORGA-TRADE. Pritom je zaujímavé sledovať personálne obsadenie v tejto spoločnosti počas roka 2011. Predsedom predstavenstva spoločnosti sa v roku 2011 stal Mgr. Rastislav Fábry, ktorý pôvodne pôsobil vo firme ATEMSEC (záujmy ATEMSEC v spoločnosti ORGA TRADE?).

Oveľa zaujímavejší je druhý fakt. Predsedom dozornej rady ORGA TRADE sa v apríli 2011 stal JUDr. Daniel Lukáč. Okrem toho, že ide dobrého priateľa Milana Krajniaka, spájajú tieto dve osoby aj podnikateľské záujmy.

Daniel Lukáč podniká spoločne so svojím príbuzným Ing. Jozefom Lukáčom, napr. figurujú spoločne vo firme L&L.com, s.r.o. Jozef Lukáč pôsobí okrem iného aj vo firme CROOCE.com ako chief financial controller. Spoločnosť CROOCE.com spravovala / spravuje servery, ako aj domény politickej strany NOVA Daniela Lipšica. Náhoda? Samozrejme tých obchodných záujmov je ďaleko viac, nie je zámerom článku všetky menovať. Okrem toho Lukáčovci vlastnia aj niekoľko bytov v nehnuteľnosti na Lipského ulici, ktorú pôvodne získala spoločnosť Juraja a Milana Krajniakovcov a následne byty v nej rozpredali. V tejto budove býva aj Juraj Krajniak.

Na základe vyššie uvedeného si môžeme urobiť záver, že niektoré osoby v rámci ORGA TRADE v čase procesu obstarávania odpočúvacieho systému mali blízko k Milanovi Krajniakovi, voči ktorému bolo v tejto veci vznesené obvinenie.

 

Prvé platby a tlak na Lipšica

Prebehli dve platby v celkovej výške 4 235 000 EUR. Z toho 2 500 000 EUR bolo zaplatených na účet VERINT SYSTEMS v Bank Hapoalim (číslo účtu IL74-0128-0000-0000-0662-340) a 1 735 000 EUR na účet ORGA TRADE v Všeobecnej úverovej banke (číslo účtu 11309110859/0200).

Po mediálnom prevalení (máj – jún 2011) sa faktu podpisu zmluvy premiérka Iveta Radičová proces obstarávania zastavila a dala pokyn na vypísanie nového výberového konania na dodanie úplne nového systému. Hovorca Radičovej Rado Baťo sa vyjadril: „Ministerstvo vnútra osloví renomovaných výrobcov odpočúvacej techniky na dodanie úplne nového systému a po predložení ponúk podpíše zmluvu s uchádzačom s najvýhodnejšou ponukou“.

Lipšic sa ocitol pod značným tlakom. Z jednej strany, bol tu pokyn premiérky. Z druhej strany, ako zrušiť zmluvu, keď prvé platby už prebehli? Ako to vyriešiť s VERINT SYSTEMS a ORGA TRADE?

 

Šalamúnske riešenie

Dňa 3.júna 2011 požiadalo listom Ministerstvo vnútra SR dodávateľa o pozastavenie prác na projekte.

20.júna 2011 sa uskutočnilo stretnutie Daniela Lipšica s občanom Izraela (bývalým príslušníkom izraelskej vojenskej rozviedky AMAN) Aronom Shavivom.

29.júna 2011 dodávateľ akceptoval pozastavenie prác na projekte.

Môžeme len hádať na čom sa strany dohodli. Aj keď skutočnosti hovoria jasne. Lipšic aprílovú zmluvu nezrušil, peniaze sa na účty ministerstva nevrátili.

Namiesto toho prebehol nový, podľa môjho názoru, kvázitender, v ktorom opäť uspeli VERINT a ORGA TRADE. Pritom aj priebeh tohto tendra by mohol byť celkom zaujímavý, keď 17.10.2011 VERINT predložil ponuku a vnútro ju akceptovalo už 18.10.2011. Na vyhodnotenie technicky náročnej ponuky stačil jeden deň?

Až po podpise novej zmluvy medzi vnútrom a ORGA TRADE / VERINT SYSTEMS zanikla zmluva z apríla 2011. Pritom došlo k započítaniu zaplatenej sumy.

Nešlo pri novom tendri o vopred známeho víťaza? Nebola spoločnosť ORGA TRADE prepojená s blízkymi ľuďmi Milana Krajniaka? Nepodpisoval zmluvu na základe splnomocnenia Marcel Klimek? Prečo Lipšic klame, keď na tlačovke rozpráva, že on všetko podpísal, keď to tak nie je? A hlavne prečo vnútro kupovalo nekompletný systém???

 

Adam Kemény

 

2244
150
Posledný 18. 09. 2014, 17:14:34

Pobavme sa na reakciách Lipšica a jeho strany

07.07.2015

Začiatkom júna tohto roka si položil týždenník PLUS 7 dní otázku či „Budú Matoviča zaujímať Lipšicovi igelitkoví darcovia?“. Bol z toho celkom zaujímavý článok, mnohé veci z toho viac »

Ako sa robí z blogera „zločinec“

03.02.2015

Tento článok bude o pokuse o moju diskreditáciu. Predpokladám však, že sa táto téma môže týkať viacerých „nepohodlných“ blogerov. Berte to, čitatelia, ako výstrahu, pokiaľ sa rozhodnete viac »

Má „Posledný križiak“ morálne právo moralizovať? Časť 1

21.01.2015

V tomto článku popíšem časť podnikateľskej praxe Milana Krajniaka („Posledný križiak“), bývalého popredného člena strany NOVA a "pravej ruky" Daniela Lipšica. Všetky fakty sú pomerne viac »

policia, policajne auta

Polícia vyšetruje smrť dobodanej ženy v Rimavskej Sobote

18.08.2019 10:57

Podozrivým je 23-ročný Rimavskosoboťan, ktorý ráno zomrel v nemocnici po bodnom poranení hrudníka.

Bankovky, peniaze, euro

Vysokú minimálnu mzdu odmietajú aj obce

18.08.2019 10:25

Zástupcovia miest a obcí spolu so zamestnávateľskými zväzmi navrhujú, aby sa najnižšie hrubé mesačné zárobky od budúceho roka zvýšili na 552,20 eura.

Andrej Kuruc, psychológ

Kuruc: LGBT ideológia neexistuje

18.08.2019 10:00

Prečo sú homofóbne rétoriky zo strany biskupov na vzostupe? Odpovedal psychológ Andrej Kuruc.

Izrael, pásmo Gazy

Izraelské jednotky zabili pri hraničnej bariére troch Palestínčanov

18.08.2019 09:52

Palestínčania z pásma Gazy v sobotu večer odpálili na južný Izrael tri rakety.