Založ si blog

Neutralita novinárov alebo čo má spoločné NOVA a SME (II. časť)

Dôkazy o prepojení denníka SME so stranou NOVA sa množia. Po zverejnení emailov medzi redaktorkou Tódovou (Žemlovou) a podpredsedom Grendelom som v schránke našiel nové odhaľujúce dokumenty.

Koncom mája som zverejnil komunikáciu medzi podpredsedom NOVA Gáborom Grendelom a redaktorkou SME Monikou Tódovou. Článok vyvolal pomerne veľký ohlas. Ozval sa aj pán Grendel. Ak dodržal to, čím sa vyhrážal, tak podal trestné oznámenie. Bol som oslovený redaktorom týždenníka Trend, ktorému som odpovedal na niekoľko otázok. Na sociálnych sieťach sa rozbehli diskusie. Väčšina reakcií však mala jedno spoločné. Viac pozornosti venovali autorovi článku, menej sa diskutovalo o podstate: obsahu komunikácie novinárky Tódovej s politikom Grendelom.

Človek, ktorý mi anonymne poslal prepis tejto komunikácie, urobil verejnosti veľkú službu. Vyšlo najavo, že neutralita a nezávislosť denníka SME sú nulové. Ukázalo sa, že jednoznačne preferuje politickú stranu NOVA.

Ukázalo sa aj to, že NOVA si urobila zo SME pátrací orgán. Grendel využíva novinárov SME na získavanie informácií o kauzách a udalostiach, ktoré rezonujú v spoločnosti. Ľudia zo SME často oslovia dotknuté osoby so žiadosťou o informácie a následne ich odpovede preposielajú predstaviteľom strany NOVA.

Videli sme to vo zverejnenej komunikácii a dnes si uvedieme ďalšie príklady. Reči šéfredaktora SME Matúša Kostolného, že nevidí žiadny verejný záujem, aby bola verejnosť o týchto zvrhlostiach informovaná, tým dostanú smrteľnú ranu.

Poďme teda k veci – k ďalším prepisom emailovej komunikácie medzi podpredsedom NOVA Gáborom Grendelom a redaktorkou SME Tódovou, ktorými ma zásobil anonymný odosielateľ.

 

EMAIL1_aNapríklad mail Tódovej zo dňa 29. 5. 2012 adresovaný Grendelovi. Obsahuje iba jednu vetu: „Toto sme našli pred jeho domom.“ Veľavravný je predmet mailu: „kalinak auto“. Súčasťou mailu je príloha – fotka, ktorá má veľmi podobný názov: „kalinak_auto.bmp“.

 

EMAIL1_bSnorila Tódová pred domom Kaliňáka na pokyn Grendela? Je v celku pikantné, že Kaliňák bol už v tom čase ministrom vnútra a Grendel ešte stále zamestnancom MV SR.

 

Ďalšia zaujímavá komunikácia je z 9. 7. 2013.

EMAIL2Grendel žiada Tódovú o preverenie informácií z prostredia vojenskej tajnej služby. Prízvukuje, že treba byť opatrný, nakoľko asi ide o utajované skutočnosti. Pozoruhodné! Grendel sa dostal k utajovaným skutočnostiam a šíri ich ďalej! Zjavne sa týkajú bývalého príslušníka VS Romana Mikulca, ktorý poriadne podkúril Ficovej vláde. Takže už aspoň vieme, v koho záujme Mikulec pracoval a tiež sa ukazuje, že svoju úlohu v tejto spravodajskej hre zohrala aj madam Tódová.

 

Dňa 25. 6. 2013 podpredseda strany NOVA Grendel, snažiac sa „vyrobiť“ senzáciu a domnievajúc sa, že auto má nelegálne zabudovaný antiradar, odfotil čierne Porsche aj s evidenčným číslom. Fotku okamžite poslal Tódovej.

EMAIL3_aEMAIL3_bEMAIL3_cNeviem, komu to auto patrí, predpokladám, že majiteľ si ho spozná. Následne Tódová zisťuje, či má auto zabudovaný antiradar. Ukázalo sa, že Grendel považoval bežnú súčiastku za antiradar.

 

Veľmi zaujímavý je mail z 27.1. 2011.

EMAIL4Grendel v postavení hovorcu ministra vnútra informoval Tódovú o začatí trestného stíhania v kauze PKO. Nešlo o klasickú tlačovú správu, ale o prednostné informovanie kolaborujúcej novinárky z denníka SME.

 

Komunikácia z 4. 2. 2013.

EMAIL5Zakladateľ politickej strany Sieť Radoslav Procházka odpísal Monike Tódovej na jej otázky. Následne Tódová preposlala Procházkov email Grendelovi. Už je vám jasné, prečo sa SME tak starostlivo vŕta v Procházkovom financovaní a Lipšicove peniaze ho nezaujímajú?

 

Komunikácia z 4 – 5. 12. 2012.

EMAIL6Tódová si na Generálnej prokuratúre vyžiadala komentár, následne ho preposiela Grendelovi. A do predmetu emailu uvedie „Pre Dana“.

 

Komunikácia z 29. 10. 2012.

EMAIL7_aEMAIL7_bTódová zaslala na Krajský súd v Bratislave žiadosť o sprístupnenie informácií ohľadom sporu Harabin – generálna prokuratúra. Odpoveď preposlala Grendelovi. V tele mailu napísala: „Prosím ta daj to Danovi“.

 

Komunikácia z 1. 6. 2012.

EMAIL8Tódová pomáha Grendelovi zisťovať majiteľa červeného Jaguára s evidenčným číslom BL344 BA.

 

Komunikácia z 23.04.2014.

EMAIL9Ako už vieme, Grendel sa bude v komunálnych voľbách uchádzať o miesto starostu Starého mesta. Z toho pramení jeho úsilie o kompromitáciu súčasnej starostky Tatiany Rosovej. Snaží sa kritizovať každý projekt a tender mestskej časti. V poriadku, rovnako sa NOVA správa aj voči súčasnej vláde. Nedá sa však obhájiť, že Grendelovi robí informačný servis redaktorka SME.

 

Podobných emailov som dostal oveľa viac. Tie, ktoré som citoval, však úplne postačujú, aby si človek urobil predstavu o tom, že nestrannosť, nezávislosť, neutralita a profesionalita sú pre denník SME španielskou dedinou. Redaktorka Tódová v pracovnom čase poskytuje NOVA informačný servis, aký jej môžu konkurenčné strany len závidieť. Tódová navyše nie je jediná, kto zo SME koketuje s Grendelom. Aj o tom si ešte niekedy povieme… Je až tragikomické, ako spolupracovníci SME (vrátane „spravodlivej“ pani Kernovej) odrazu obhajujú ochranu súkromia …

Nateraz už len jedno krátke poučenie: Každý, kto komunikuje s Monikou Tódovou, by mal rátať s tým, že jeho odpovede budú ňou preposlané alebo inou formou sprístupnené politikom NOVA.

 

Adam Kemény

 

 

 

Pobavme sa na reakciách Lipšica a jeho strany

07.07.2015

Začiatkom júna tohto roka si položil týždenník PLUS 7 dní otázku či „Budú Matoviča zaujímať Lipšicovi igelitkoví darcovia?“. Bol z toho celkom zaujímavý článok, mnohé veci z toho viac »

Ako sa robí z blogera „zločinec“

03.02.2015

Tento článok bude o pokuse o moju diskreditáciu. Predpokladám však, že sa táto téma môže týkať viacerých „nepohodlných“ blogerov. Berte to, čitatelia, ako výstrahu, pokiaľ sa rozhodnete viac »

Má „Posledný križiak“ morálne právo moralizovať? Časť 1

21.01.2015

V tomto článku popíšem časť podnikateľskej praxe Milana Krajniaka („Posledný križiak“), bývalého popredného člena strany NOVA a "pravej ruky" Daniela Lipšica. Všetky fakty sú pomerne viac »

policia, policajne auta

Polícia vyšetruje smrť dobodanej ženy v Rimavskej Sobote

18.08.2019 10:57

Podozrivým je 23-ročný Rimavskosoboťan, ktorý ráno zomrel v nemocnici po bodnom poranení hrudníka.

Bankovky, peniaze, euro

Vysokú minimálnu mzdu odmietajú aj obce

18.08.2019 10:25

Zástupcovia miest a obcí spolu so zamestnávateľskými zväzmi navrhujú, aby sa najnižšie hrubé mesačné zárobky od budúceho roka zvýšili na 552,20 eura.

Andrej Kuruc, psychológ

Kuruc: LGBT ideológia neexistuje

18.08.2019 10:00

Prečo sú homofóbne rétoriky zo strany biskupov na vzostupe? Odpovedal psychológ Andrej Kuruc.

Izrael, pásmo Gazy

Izraelské jednotky zabili pri hraničnej bariére troch Palestínčanov

18.08.2019 09:52

Palestínčania z pásma Gazy v sobotu večer odpálili na južný Izrael tri rakety.