Založ si blog

Financovanie Nova: Usvedčili sa, že podvádzajú!

Čachre, lži a podvody. Tri slová, ktoré najlepšie vystihujú financovanie strany Nova a spôsob, akým o tejto (je, možné, že trestnej) činnosti jej potentáti informujú. Objavuje sa dôkaz za dôkazom. Kedy začnú konať Finančná správa a orgány činné v trestnom konaní?

Bloger Martin Masaryk si všimol, že na internetovej stránke Nova sú informácie o jej darcoch zablokované. Kto sa k nim chcel dostať, musel najprv zadať užívateľské meno a heslo. Témy sa chytil denník Pravda a zverejnil článok o zaheslovaných darcoch Nova. O deň neskôr Nova informácie o darcoch odblokovala.

Na základe dobre odvedenej investigatívnej práce Martina Masaryka a Pravdy som sa touto témou zaoberal aj ja. Zistenia sú také, že Nova v záležitostiach financií neuveriteľne kamufluje.

Nakazená strana

Súhlasím s Martinom Masarykom, že sprístupniť informácie o financovaní len zaregistrovaným používateľom stránky Nova je „eštebáckejšie než eštebácke“. Strana, ktorá chce lustrovať a preverovať bežných návštevníkov webu, je nakazená praktikami politickej polície.

Kto vie, ako dlho by ostalo financovanie Nova uzamknuté povinnou registráciou a heslami, keby sa do veci neobuli Masaryk a Pravda. Stratégovia Nova však pod tlakom verejnej mienky kapitulovali a vyšli najavo nové poznatky.

Nesplnené zákonné lehoty

Ukázalo sa, že Nova si v súvislosti s informovaním o svojom financovaní nesplnila zákonné povinnosti, pretože nezverejnila v zákonom stanovenej lehote zoznam darcov za prvý štvrťrok 2014.

Zákon o politických stranách jednoznačne hovorí, že „zoznam darcov je strana povinná zverejňovať na svojej internetovej stránke štvrťročne, najneskôr do 30 dní po ukončení kalendárneho štvrťroka“.

Preložme si zákon z právničiny do človečiny. Prvý štvrťrok sa skončil 31. marca 2014 a nasledujúcich tridsať dní uplynulo 30. apríla 2014. Po vypršaní oboch termínov Nova nezverejnila darcov za prvý štvrťrok ani v zaheslovanej verzii podstránky Financovanie. Čo tam po zákone!? Keď nemusí predseda Lipšic načas platiť dane, aj jeho strana sa môže vybodnúť na plnenie si povinností v oblasti zverejňovania darcov.

Ďalšie porušenie zákona

Na chvíľu sa vráťme k zákonu o politických stranách. Ak zákon stranám ukladá povinnosť zverejňovať informácie o darcoch na internetovej stránke, zmyslom ustanovenia je to, aby boli údaje dostupné každému, kto o ne prejaví záujem. Nielen tým, ktorí podstúpia registračnú a lustračnú tortúru „lustrátorov“ z Nova.

Ak sa už táto partia rozhodla preverovať každého, kto si chcel posvietiť na ich darcov, mal byť na stránke Nova aspoň dostupný nejaký registračný formulár. Lenže nebol. Užívateľské meno a heslo by vám pravdepodobne pridelili len vtedy, ak by ste na centrálu Nova zaslali mail s otázkou ohľadom tohto problému. A aj to len pod tou podmienkou, že by „lustračná komisia“ usúdila, že ste z politického hľadiska bezúhonný žiadateľ o tieto informácie.

Zoznam darcov nebol v zákonom požadovanej podobe aktualizovaný ešte 29. mája 2014. Až keď sa do prípadu obula Pravda, heslá zmizli a na stránke sa konečne objavila aj informácia o jedinom darcovi za prvý štvrťrok 2014.

Kollárová kamufláž

A aké prekvapenie! Je ním bývalá jednotka eurokandidátky a neúspešný uchádzač o kreslo poslanca v Európskom parlamente Jozef Kollár. Podľa oficiálnych údajov strane Nova venoval 50.000 EUR.

Zaujímavé zistenie! Z údajov zverejnených na stránke Nova jednoznačne vyplýva, že Kollár musel zaplatiť za zaradenie na čelo eurokandidátky Nova päťdesiat tisíc, čo nie je žiadna maličkosť. Odhliadnuc od toho, že mu to vôbec nepomohlo, lebo europoslankyňou sa stala dvojka kandidátky Jana Žitňanská (získala najdrahší mandát v slovenských dejinách), ide o veľmi chabý pokus o zakamuflovanie skutočných nákladov na kampaň Nova pred európskymi voľbami.

Kdekoľvek ste sa na Slovensku pohli a kamkoľvek ste sa pozreli, všade viseli bilbordy a megabordy Jozefa Kollára, Jany Žitňanskej a ďalších kandidátov Nova na europoslancov. A nielen to. Noviny a online médiá boli plné inzerátov a strana organizovala nekonečné množstvo výjazdov. Jozef Kollár dokonca organizoval volebný guláš. Podľa môjho názoru to bola zase kampaň za státisíce EUR.

Námet pre políciu a prokuratúru

Nova, ako aj jej predchodca občianske združenie Sen pre Slovensko má problémy s vlastným financovaním. A robí pri tom navyše chyby. Čoraz viac a čoraz nápadnejšie.

Až tak veľmi, že by sa nimi mali zaoberať orgány polície a prokuratúry…

 

Adam Kemény

 

Pobavme sa na reakciách Lipšica a jeho strany

07.07.2015

Začiatkom júna tohto roka si položil týždenník PLUS 7 dní otázku či „Budú Matoviča zaujímať Lipšicovi igelitkoví darcovia?“. Bol z toho celkom zaujímavý článok, mnohé veci z toho viac »

Ako sa robí z blogera „zločinec“

03.02.2015

Tento článok bude o pokuse o moju diskreditáciu. Predpokladám však, že sa táto téma môže týkať viacerých „nepohodlných“ blogerov. Berte to, čitatelia, ako výstrahu, pokiaľ sa rozhodnete viac »

Má „Posledný križiak“ morálne právo moralizovať? Časť 1

21.01.2015

V tomto článku popíšem časť podnikateľskej praxe Milana Krajniaka („Posledný križiak“), bývalého popredného člena strany NOVA a "pravej ruky" Daniela Lipšica. Všetky fakty sú pomerne viac »

policia, usa, policajna zatarasa, paska, strelba

V okolí nemocnice v Chicagu došlo k streľbe, hlásia obete

20.11.2018 00:03, aktualizované: 00:24

Miestna televízia informuje zatiaľ o dvoch obetiach vrátane útočníka.

kňaz, farár, modlitba, kňazi, cirkev, kostol

Španielska katolícka cirkev priznala zneužívanie mladistvých kňazmi

19.11.2018 23:23

Zneužívanie zo strany cirkevných zamestnancov je v prevažne katolíckej krajine systematicky zatajované.

Česko Andrej Babiš

Babiš po stretnutí so Zemanom: Poveril by ma zostavením vlády znova

19.11.2018 22:23

Babiš a Zeman sa stretli na zámku v Lánoch. Po prvý raz od vypuknutia kauzy Čapí hnízdo.

Rusko Deň víťazstva výročie oslavy

Rusko zverejnilo video svojich stíhačiek Su-57

19.11.2018 20:53

Podľa ruského ministerstva obrany stíhačky podnikli nad Sýriou viac ako desať letov na potvrdenie výkonnosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 37
Celková čítanosť: 297308x
Priemerná čítanosť článkov: 8035x

Autor blogu

Kategórie